Advertisement

Sigortalılık başlangıç tarihlerine göre özürlü raporu ve vergi indirim belgesi olanlar, yaşa bağlı olmadan 15 ile 20 yıl arasında en az 3600 günle emekli olurlar. Emekli aylıkları da sanki 5400 günü varmış gibi hesaplanır

Ben % 40 oranında engelli raporuna sahibim. 24.07.2002 tarihinde işe başladım. 19 yılım dolduğunda emekli olabileceğimi sayfanızdan öğrendim. İki sorum olacak:
1) Sürem dolar dolmaz emekli olmayı düşünüyorum. Diğer insanlardan az maaş alıp almayacağımı öğrenmek istiyorum. Çünkü bir duyuma göre engellilerin primi 1.5 kat hesaplanıyormuş.
2) Emeklilik zamanım geldiğinde eğer emekli olmak istemezsem şirket beni zorla emekli eder mi?
2002'den beri 3295 gün primim var. 344.594,19 lira ödeme yapılmış. Berat Soysal
Özürlü çalışanlar, normal çalışanlara göre yaşa bağlı olmadan daha erken emekli olurlar. Emeklilik zamanı hesaplamasını da sigortalılık süresinin başlangıcı belli eder. Aşağıdaki tablolar özürlülerin emekli zamanı hesaplamasını gösterir. Birinci tablo, sigortası 30.09.2008 öncesi başlayanlar için, ikinci tabloda 1.10.2008 sonrası işe girenler içindir.

 

VERGİ İNDİRİM BELGESİNDEKİ RAPOR ORANI VE DERECESİ

Emekli aylığının basit formülünün, güncellenmiş aylık ortalama kazanç ile gün sayısına göre artan "Aylık Bağlama Oranı" (ABO) olduğu gerçeği karşısında, tablodan da göreceğiniz üzere 3600 günle emekli olan özürlü esasen düşük bir ABO ile emekli olması gerekir, ama yasalarımıza göre en az 5400 günü varmış gibi ABO hesaplanır. Bu sebeple engellilerin, düşük gün sayısıyla emekli olsalar bile 5400 günü varmış gibi hesaplanacağından emekli aylıkları düşük olmaz. Siz gönderinizde belirtmişsiniz, 19 yıllık sigortalılık süreniz ve en az 4240 günü tamamlayınca emekli olacaksınız. Emekli aylığı hesabı için de toplam kazanç rakamını göndermişsiniz, ama emekli aylığı hesabında her yıla ait kazanç rakamları ayrı ayrı belirtilirse emekli aylığı hesaplanabilir.

 

Sigortanızı takip eden ayın 23'ünde görebilirsiniz

Ali Bey, ben 2013'ün Temmuz ayının 1'inde işe başladım. İlk defa sigortalı oluyorum fakat Ağustos'un 20'si oldu hâlâ primim yatmadı, yardımcı olabilir misiniz? İsmi saklı
Sayın okurum, işverenler çalıştırdıkları sigortalılarının prim günü ve kazancını takip eden ayın 23'üne kadar internet üzerinden SGK'ya bildirirler. Sizin işvereniniz de 23 Ağustos'a kadar bunu bildirecek ve siz de o zaman internette göreceksiniz. 24 Ağustos'ta SGK'da hizmetinizi görmezseniz sizi sigortasız çalıştırıyorlar demektir.