Advertisement

Malulen emekliyim ama normal primimi de doldurdum, yaşı bekliyordum. Hastalığımdan dolayı malulen emekli oldum. Yaşım dolduğunda normal emeklilik için müracaat edebilir miyim? n Birol Durgun Birol Bey, evet malulen emekli iken şimdi bile bir gün dahi olsa SSK’lı işe girseniz malullük aylığınızı SGK keser. Ertesi gün ister normal, isterseniz de yeniden malulen emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. 5510 sayılı Kanun gereğince, nereden malulen emekli olduysanız, o sigorta çeşidinde yeniden işe girerseniz malullük aylığı kesilir. Mesela, siz SSK’dan malulen emekliyseniz SSK’lı bir işe girdiğiniz an malullük aylığınız kesilir. Bağ-Kur’lu olmayı gerektiren vergi mükellefiyeti veya şirket ortaklığında ise kesilmez ama emekli aylığınız yüzde 15 eksik ödenir. Benzer şekilde Bağ- Kur’dan malulen emekli olduktan sonra SSK’lı bir işe girerseniz malullük aylığı kesilmez ama işyerinden aldığınız ücretten SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) kesilir. Ancak, yeniden Bağ-Kur gerektirecek vergi mükellefiyeti veya şirket ortaklığında malullük aylığınız kesilir. Malullük aylığı işe girme sebebiyle kesilmişse, o işi bırakınca isterseniz (yaşınız, priminiz, sigortalılık süreniz tamam ise) normal emekli aylığı müracaatı yapabileceğiniz gibi dilerseniz yeniden sağlık kuruluna girmeyi göze alarak malulen emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Ancak unutmayın; malulen emekliler, normal emeklilere göre genelde daha fazla emekli aylığı sahibi olurlar. Zira, malulen emeklilerin emekli aylığı, SSK için 7200 günleri yoksa bile sanki varmış gibi hesaplanır. Normalde 7200 günden az gününüz varsa bu kere daha düşük emekli aylığı sahibi olabilirsiniz. Bunun için mutlaka sosyal güvenlik uzmanlarına danışıp emekli aylığınızı hesaplattırın, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın.

AMACINIZ AYLIK ALIP BİR DE ÇALIŞMAKSA

Biliyorsunuz malulen emekliler, malulen emekli oldukları sigorta çeşidinde çalışamazlar, çalışırlarsa malullük aylığını kaybederler. Sizin malullük aylığınızı kestirip normal emekli olma amacınız, hem emekli aylığımı alayım hem de emekli olarak SGDP ödeyerek çalışayım ise, bu arzunuzu tavsiye ederim. Değilse tavsiye etmem.

Avusturya işe girişi, Türkiye’de de geçerlidir

1973 doğumluyum, 17 yaşında iken Avusturya’da sigortalı olarak çalışmışlığım oldu. Bu sigortalılığın Türkiye’de geçerliliği olur mu? n Şerafettin Özgül Türkiye ile Avusturya arasında sözleşme olduğundan, şimdiki yasalarımıza göre (Avusturya’dan prim iadesi almadıysanız) “Kısmi Aylık” için Avusturya işe giriş tarihiniz (18 yaşında olarak) Türkiye için de işe giriş tarihidir. Yine kanun gereğince iş mahkemesinde Avusturya başlangıç davası ile “Tam Aylık” için de başlangıç kabul edilir. Ancak, torba yasa aynen geçerse davaya gerek kalmadan “Tam Aylık” için başlangıç sayılır.