Advertisement

SAĞLIK BAKANLIĞI MUAYENE VE TETKİK ÜCRETİNİ İKİ KATINA ÇIKARDI

Prim borçlarına ödeme kolaylığı getirecek torba yasanın Meclis’te görüşülmesi en erken ekim ayına kalırken, Sağlık Bakanlığı prim borçluları ve SGK kapsamında olmayanlar için devlet hastanelerindeki ücretleri artırdı. Muayene ücreti 15’ten 30 liraya çıkarken, tetkik ücretleri de yüzde 100 zamlandı

Sağlık Bakanlığı tedavi hizmetleri ile temmuzda yenilenen fiyat listesinde özellikle Bağ-Kur, isteğe bağlı ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında prim borcu olan ailelerle birlikte 20 milyona yakın kişiyi ilgilendiren şok zam dikkat çekti. Bunlardan, kamu hastanesine gittiklerinde prim borcu olduğu için kapsamda değilmiş gibi uygulama yapılıp alınan muayene ücretleriyle tetkik ve tedavi ücretleri de iki katına çıkarıldı.

Bu, şu anlama geliyor. Prim borcunu ödemeyenler en az ekim ayına kadar 3 ay, yasa yıl başına kalırsa 5 ay yüksek muayene ve tetkik ücretlerini ödemek zorunda olacaklar. Ayrıca torba yasanın Haziran 2015’teki seçimlere de kalabileceği belirtiliyor. Aslında tüm ülke nüfusu hatta ülkemizde 1 yıldan fazladır ikamet edenlerin tamamı SGK kapsamı altında GSS’lidir (Genel Sağlık Sigortası). Ancak, bunlarda GSS primlerini veya normal primlerini ceplerinden ödeyecekler prim borçları olduğu için SGK üzerinden sağlık yardımı alamazlar. Devlet hastanelerine gittiklerinde tedavi masraflarını kendi ceplerinden ödemek zorundadırlar.

KİMLER MASRAFI CEBİNDEN ÖDEYECEK? n

Bağ-Kur’lu 60 günden fazla prim borcu olanlar. (Sayıları 1.5 milyon; eş ve çocuk dahil değil) 

İsteğe bağlı prim borcu bulunanlar. (Sayıları 150 bin kadar; eş ve çocuklar bu sayıya dahil değil) 

GSS’li prim borcu olanlar. (Sayıları 3 milyon; eş ve çocuklar bu sayıya dahil değil) 

Yabancı uyruklular. (40 bine yakın) İşte yukarıda sayılanlar SGK üzerinden sağlık yardımı alamazlar sağlık masraflarını kendi ceplerinden karşılamak zorundadırlar.

Bu durumda SGK üzerinden sağlık yardımı alamazsınız. Kendi cebinizden devlet hastanesi veznesine para ödeyip muayene-tetkik-tahlil yaptırmanız lazım. Daha düne kadar devlet hastanesinde muayene ücreti 15 liraydı şimdi 30 lira oldu. Tetkik ve tedavi ücretleri de yüzde 100 zamlandı...

Toplumun önemli bir kesimi hastanelerde iki kat ücret ödemek zorunda olacak.


HANGİ İŞLEM NE KADAR OLDU?

Karaciğer biyopsisi  332 TL

Gövde alçısı 119 TL

Skolyoz tetkiki 76 TL

Kuvöz ücreti 84 TL

Cilt bakımı 100 TL

NÜFUSUN YÜZDE 98’I GSS’LI AMA

SGK verilerine göre nüfusun yüzde 98.4’ü GSS kapsamında. Ancak özellikle işsiz vatandaşların çoğu primlerini ödemediği ve SGK’ya borçlu olduğu için GSS’den faydalanamıyor. Primini ödemeyen vatandaş sayısının da 3 milyonun üzerinde olduğu belirtiliyor.

HANGİ FİYATI KİM BELİRLER?

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında değilseniz veya kapsamda olmakla birlikte SGK’ya borcunuz olduğu için kamu hastanesine giderseniz hastane veznesine ödeyeceğiniz tutarları Sağlık Bakanlığı belirliyor. Özel hastaneye giderseniz de genelde Türk Tabipleri Birliği fiyatları uygulanır.