Advertisement

Anayasa Mahkemesi'nin eski memur ikramiyeleri konusundaki son kararı 9 Temmuz 2011 günü Resmi Gazete'de yayınlandı ve o günden sonra emekli olanlara SGK, ikramiyelerini davasız ödemeye başladı. Daha önce emekli olanlar ise dava açmak zorunda

Size daha önce de belirttiğim gibi devlet üniversitesinden yılımı tamamlayıp istifa ettikten sonra vakıf üniversitesinde 3.5 yıldan az SSK'lı olarak çalıştım, sonra yaşım gelince oradan da ayrılıp devlet üniversitesi aracılığıyla emekliliğimi istedim. Daha sonra maaş bağlandığı haberi geldi. Ama temmuzda evrakları almalarına rağmen 1 Ağustos itibarıyla maaş bağlamışlar, temmuz olması gerekmiyor muydu?
Ayrıca bugün ikramiyenin de hesabıma yattığını gördüm; inanın sevinemedim, bir yanlışlık yapılıp geri alınabilir diye düşündüm. Bu konuyla ilgili Resmi Gazete'de yakın zamanda bir değişiklik çıkmış mıydı, yoksa farkında olmadan mı bana ikramiyeyi verdiler? F.Y.-İzmir

Sayın okurum, ilk sorunuzdan başlayalım, emekli aylıkları başvuru yapılan ayı takip eden aybaşından itibaren başlatılır. Bu sebeple temmuz ayında başvuru yaptığınız için takip eden ağustos ayından itibaren aylığınızı başlatmışlar, bu yasal.
Geçmiş yıllarda bir müddet memuriyet yapmış ve sonrasında SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı'ndan emekli olmuş kişiler, 2009 yılında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararla ikramiyelerini alabilme hakkına kavuştular, ama hükümet engellemek için yeni bir yasa çıkarmıştı. Çıkarılan bu yasa, hem CHP, hem de örneğini yayınladığımız dava dilekçeleri sonrasında iptal edilmesi için yeniden Anayasa Mahkemesi'ne gitmişti. 12 Mayıs 2011 günkü oturumda Anayasa Mahkemesi bir kez daha eski memurlara ikramiyenin ödenmesi kararını vermişti.

9 TEMMUZ 2011 GÜNÜNDEN SONRA İKRAMİYE DAVASIZ
Bu karar daha sonra 9 Temmuz 2011 günü Resmi Gazete'de yayınlandı. Bu kararla "5997 Sayılı Bazı Kanunlarda ve 190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 14. maddesiyle, 8.6.1949 günlü, 5434 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu'nun 89. maddesinin değiştirilen birinci fıkrasının ikinci cümlesinin 'Son defa bu Kanun veya 5510 Sayılı Kanun'un geçici 4'üncü maddesi hükümlerinin uygulanmasını gerektiren görevlerde çalışmakta iken emekliye ayrılan ve... ' bölümünün Anayasa'ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE" dendiğinden, 9 Temmuz 2011 gününden sonra ister SSK, ister Bağ-Kur, ister Emekli Sandığı, isterse de özel banka/Borsa sandıklarından emekli olanlar, geçmiş memuriyet sürelerine ait ikramiyelerini güncel rakamlar üzerinden alacaklar ve almaya başladılar.

***

9 Temmuz'dan önce emekli olanlara yasa veya dava gerekir

Anayasa Mahkemesi'nin 9 Temmuz 2011 günü yayınlanan kararından sonra hükümetin geçmişte emekli olanlara davasız para ödenebilmesi için yasa çıkarması lazım, ama maalesef bu yönde bir çalışma yok. Çünkü bu şekilde yaklaşık 950 bin eski memur SGK'ya talep dilekçesi gönderdi, ama içlerinden sadece 14 bini dava açtı. Hükümetin şu andaki tavrı ise dava açan alsın, açmayan almasın şeklinde.

KAÇINCI DEFADIR SGK'YI DİZE GETİRDİK
İkramiyede de, doğum borçlanmasında da, emekli-dul-yetim aylıklarının hatalı ödenmesinde sebepsiz zenginleşmede de, SSK-Bağ-Kur çakışmasında da bu köşeden yayınladığımız karar örnekleri ve dava dilekçeleriyle SGK'yı dize getirdik. Şimdi de açtırdığımız davalardan sonra 2.5 milyon SSK emeklisine intibak benzeri bir uygulama yapılacak.

14 BİN DAVA DANIŞTAY'I BEKLİYOR
İkramiye konusunda dava açan 14 bin kişiden davalarını kazananlar oldu, ama talep kısmında güncel rakamlardan daha doğrusu ödeme tarihindeki gösterge, katsayılardan talep olmadığı için çok cüzi rakam aldılar. Talebini doğru yapanlar için ise kararı Danıştay verecek, ödeme tarihindeki rakamlar mı olacak yoksa emekli oldukları yılın rakamları mı olacak?