Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi'nin ülkenin 5 yıllık yol haritasını belirlediği toplantısında çıkan teknolojide bağımsızlık vurgusu konusunda ilk haberler gelmeye başladı.

İngiliz Financial Times gazetesinin haberine göre Çinli teknoloji şirketi Huawei, ABD teknolojisinden bağımsız olmak için kendi çip fabrikasını kurmayı planlıyor. Amerikan teknolojisi olmadan yapılacak çip üretimi için Şanghay'da kurulması planlanan fabrikayla artan ABD yaptırım uygulamalarının aşılması da hedefleniyor.

Habere göre çip üretimi konusunda hiçbir tecrübesi olmayan Huawei'ye yeni çip fabrikası için Şanghay IC Ar-Ge Merkezi isimli şehir yönetimi tarafından desteklenen araştırma kuruluşunun destek vermesi tasarlanıyor.

Gazetenin haberine yansıyan hedefler arasında planlanan yeni fabrikada nesnelerin interneti ve 5G teknolojisi için çiplerin geliştirilmesi yer alıyor.

Çin Komünist Partisi'nin Merkez Komite toplantısında öne çıkan başlıklardan birisi teknolojide bağımsızlığı sağlayacak projelere ağırlık verilmesi olmuştu.

ABD başta olmak üzere birçok ülke özellikle 5G teknolojisiyle ilgili olarak Çinli Huawei'ye regülasyon baskısı uyguluyor.