Advertisement

Yaklaşan bilanço mevsimi öncesi hisse senetleri piyasalarına ilişkin yatırım bankalarından gelen uyarılar giderek artıyor.

Bank of America özellikle arz zinciri sıkıntılarından etkilenen şirketlerin kar tahminlerinde aşağı yönlü revize edebileceği belirtiyor.

Bankanın analisti Savita Subramanian şirketlerin yükselen maliyetler karşısında zorlanmasının “büyük risk” taşıdığını belirtiyor.

Morgan Stanley de bilanço mevsiminin aşağı yönlü revizeler tarafından gölgelenmesi durumunda Tüketici Güveninin de azalmasıyla birlikte hisse yatırımcısının zarar görebileceğini düşünen bankalar arasında.

Bankanın CIO’su Lisa Shalett enflasyon konusunda tüketicilerin yatırımcılara göre daha endişeli olduğuna dikkat çekerek “Azalan tüketici güveni daha az harcama ve daha çok tasarrufla sonuçlanırsa bu durum şirket karlılık tahminlerini olumsuz etkiler” değerlendirmesini yaptı.

Negatif getirili tahvillerin toplam büyüklüğünde Şubat ayından bu yana en hızlı düşüş kaydedildi.

Bloomberg'in derlediği endekse göre küresel olarak negatif getirili tahvillerin toplam piyasa değeri geçen hafta 1 trilyon dolar düşerken, haftanın ilk işlem gününde 500 milyar dolarlık düşüş yaşandı.

Bu gerçekleşmelerin ardından bu tür tahvillerin toplam piyasa değeri 11,8 trilyon dolara geriledi. Bu seviye, Haziran 2020'den bu yana görülen en düşük seviye oldu.

2020 yılı Aralık ayında negatif getirili tahvillerin küresel büyüklüğü 18 trilyon doları aşmıştı.