Advertisement
HABERLER ABONE OL

Uluslararası Para Fonu (IMF) Cuma günü yaptığı açıklamada, piyasaların merkez bankasının aşırı gevşek politikasında kısa vadeli bir dönüşe dair bahisleri artırmasıyla birlikte, Japonya Merkez Bankası'nın getiri eğrisi kontrolünü ve devasa varlık alımlarını şimdi sonlandırmayı, ardından kısa vadeli faiz oranlarını kademeli olarak artırmayı düşünmesi gerektiğini söyledi.

Uluslararası Para Fonu, Japonya ekonomisi toparlanmaya devam ederken, çıktı açığının kapanması ve iş gücü açığının yoğunlaşması ile enflasyonun ana etkeni olarak artan maliyetlerin yerini iç talebin aldığını belirtti.

Temel fiyat hareketleri ölçümlerinin, BOJ'un yüzde 2'lik hedefinin üzerinde olan mevcut enflasyonun, otuz yıldır ilk kez ürün ve hizmetler arasında geniş tabanlı olduğunu gösterdiğini belirten IMF, "BOJ, Japonya'nın deflasyon geçmişi ve son verilerden gelen karışık sinyaller göz önüne alındığında uygun bir şekilde temkinli davranmıştır. Bununla birlikte, enflasyona yönelik yukarı yönlü riskler geçtiğimiz yıl gerçekleşti" dedi.