Advertisement

İngiltere'de enflasyon Kasım'da giyim, yakıt ve ikinci el otomobilde artan maliyetler nedeniyle 10 yıldan fazla sürenin en yüsek seviyesine çıktı

İngiltere İstatistik Ofisi'nin verilerine göre tüketici fiyatları önceki yıla kıyasla yüzde 5,1 artarak Eylül 2011'den beri en yüksek seviyeye çıktı. Bloomberg anketine katılan analistlerin beklentisi yüzde 4,8'di.

TÜFE Ekim'de yüzde 4,2 artmıştı.

Beklentinin üzerinde gerçekleşen veri, İngiltere Merkez Bankası'nın enflasyonu frenlemek için faiz artışı yapması konusunda baskıyı artırabilir. Merkez Bankası'nın yarın gerçekleşireceği toplantıda faiz artırması bekleniyordu, ancak Omikron virüsünün yarattığı belirsizlik nedeniyle bu beklenti ötelendi.

Çekirdek TÜFE de aylık yüzde 0,5, yıllık yüzde 4 arttı. Yıllık artış, verinin tutulmaya başladığı 1997'den bu yana en yüksek artış olarak kayda geçti.

İngiltere’de enerji piyasasını düzenleyen kurumlar enerji tedarikçilerinin fiyat oynaklıklarına karşı dirençlerini ölçmek için Ocak ayından itibaren stres testine başlayacak.

İngiliz enerji regülatörü Ofgem, şirketlerin bu testlerde finansal zayıflıklar göstermeleri durumunda koşulların geliştirilmesini sağlayacak. Çarşamba günü yayımlanan plan enerji şirketlerinin ne hızda müşterilerini artırabildiğini de sınırlayabilecek ve Ofgem riskli gördüğü takdirde şirketlerin büyümesini durdurabilecek.

Avrupa enerji piyasalarında şimdiye kadar görülen fiyat oynaklıkları İngiltere’nin enerji sektörünü de sarstı. Ülkedeki 4 milyon kullanıcı iflaslardan dolayı enerji tedarik şirketini değiştirmek zorunda kalırken Ofgem’e karşı yöneltilen eleştiriler de arttı.

Ofgem CEO’su Jonathan Brearley, planla ilgili yaptığı açıklamada “Gayet açık önlemler belirledik ve enerji tedarikçileri için stres testlerini artırıyoruz. Böylece şirketler uygunsuz riskleri tüketicilere yansıtamayacak” dedi.

Avrupa’da doğalgaz fiyatları ABD’dekilere göre daha önce hiç bu kadar pahalı olmamıştı. Hollanda’da işlem gören vadeli doğalgaz kontratlarının gösterge fiyatı, ABD ‘deki doğalgaz fiyatlarından her bir milyon İngiliz termal birimi (MMBTU) başına neredeyse 40 dolar daha pahalı.

İki bölgenin doğalgaz fiyatları arasındaki farkın nedeniyse Avrupa’daki stokların kış aylarına göre düşük seviyelerde olması ve jeopolitik gerginliklerin tırmanması. Yatırımcılar Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri varlığını artırmasına odaklanırken, olası bir yaptırımla beraber Kuzey Akım 2’den gelecek doğalgaz aktarımının gecikebileceğine yönelik endişeler doğalgaz fiyatlarını yükseltti.

Hollanda 1 ay vadeli TZT doğalgaz kontratının fiyatı çarşamba günü megavatsaat başına 128 euro ile tüm zamanların en yüksek seviyesinde bulunuyor. Doğalgaz fiyatları en son Ekim ayı başında 116 euroya kadar tırmanmış, sonrasında Kasım başında 64 euroya kadar gerilemişti.

Rusya’nın Avrupa’ya sağladığı doğalgaz Kasım ayı boyunca artış kaydetse de geçen yılın aynı dönemine göre hala düşük seviyelerde bulunuyor.

Rusya’nın boru hatları üzerinden geçen yıl Kasım ayında Avrupa’ya aktardığı doğalgaz miktarı 450 milyon metreküp cicvarında bulunurken bu yıl 340 milyon metreküp civarında bulunuyor.