Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İngiltere'de finansal krizden bu yana işsiz sayısında görülen en sert artış, Maliye Bakanı Rishi Sunak'ın ücretsiz izin programını daha erken genişletmesi durumunda işten çıkarmaların ne kadarının önlenebileceği sorularını akıllara getiriyor.

Ulusal İstatistik Ofisi tarafından Salı günü açıklanan verilere göre işsiz sayısı söz konusu dönemde 243 bin arttı. İşsizlik oranı yüzde 4.8 ile dört yılın en yüksek seviyesine çıktı.

İngiltere'de yerine yeni alım yapılmamak üzere işten çıkarılanların sayısı 181 binlik rekor artış ile üçüncü çeyrekte 300 bini aştı.

Sunak, geçen haftaki açıklamasında koronavirüs nedeniyle tam zamanlı çalışamayan işçilerin ücretlerinin Mart'a kadar yüzde 80'inin hükümet tarafından ödeneceğini belirtti. Ekonomistler bu adımla birlikte işsizliğin daha önce tahmin edilenden daha düşük bir noktada pik yapacağını düşünüyor.

Ancak söz konusu adım bazıları için oldukça geç geldi. Bar zinciri Marston's Plc'den Manchester Airport Group'a kadar birçok şirket geçen haftalarda tenkisat açıkladı.

Tedbirin genişletilmemesi durumunda 31 Ekim'de sona erecek olan ücretsiz izinler, yerini daha az cömert olan İstihdam Destek Planı'na bırakacaktı.