Advertisement
HABERLER ABONE OL

Britanya Perakende Konsorsiyumu'ndan (BRC) yapılan açıklamada, ülkede perakende satışların bir önceki ayda yüzde 2,3 arttığına vurgu yapıldı.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen BRC Üst Yöneticisi Helen Dickinson, "Harcamalar, giyim ve diğer mevsimlik malların satışına hiçbir fayda sağlamayan yağışlı hava nedeniyle daha da azaldı” yorumunu yaptı.

Perakende gıda harcamaları yüzde 8,4 artış kaydettiği belirtilen açıklamada perakende gıda harcamalarının son 12 aydaki ortalama artış oranının yüzde 7,8 olduğu hatırlatıldı.

KPMG Birleşik Krallık Perakende Başkanı Paul Martin ise, "Fiyat bilincine sahip tüketiciler daha dikkatli alışveriş yapıyorlar. Tüketiciler indirimlerin nerede bulunabileceğinin ve paraları için ne aldıklarının daha fazla farkındalar. Bu da perakende marjlarına ve karlılığını ciddi sert bir şekilde düşürüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Geçen hafta İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faizinin 25 baz puan artırılarak yüzde 5,25 seviyesine yükseltildiğini duyurmuştu.

Böylece politika faizi son 15 yılın en yüksek seviyesinin ulaşmıştı.

İngiltere’de enflasyon Mayıs ayında yüzde 8,7, Haziran'da ise yüzde 7,9 artış kaydetmişti.