Advertisement

İngiltere Merkez Bankası (BOE) yetkilileri, koronavirüs pandemisinin ekonomiyi harap etmesi ile birlikte, İngiltere ekonomisindeki sert düşüş ile mücadele etmek için daha fazlasını yapabileceklerini işaret etti.

Politik yapıcılar oy birliği ile aldıkları kararla politika faizini rekor düşük seviye olan yüzde 0.1'de tuttu. Karar sonrası yapılan açıklamada, "Merkez bankası gerek duyulduğunda ilave adımlar atmaya hazır" denildi. Banka öte yandan tahvil alım hedefini değiştirmeyerek 645 milyar sterlinde tuttu. Ancak iki politika yapıcı varlık alımlarında 100 milyar sterlin artırım yapılması yönünde oy kullanırken, karar 7 yetkilinin oyu ile alındı.

İngiltere Merkez Bankası, Fed ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) gibi, ekonomik faaliyetin koronavirüs nedeniyle durma noktasına gelmesinin ardından ekonomiyi ayakta tutabilmek için Mart ayından bu yana faiz indirimine gitti ve parasal genişlemeyi (QE) artırdı. Göreve başlamasının ardından geçen çalkantılı birkaç aydan sonra, Başkan Andrew Bailey'in ilk tahminleri, parasal genişlemeyi henüz tamamlamadığını işaret ediyor.

BOE yetkilileri halşhazırda varlık alım hedefini 200 milyar sterlin artırarak 645 milyar sterline çıkarmış durumda ve muhtemelen yakında daha fazlasını yapacaklarını duyuracaklar. Yetkililer, mevcut hızda gidilmesi durumunda, hedefe Temmuz ayının başında ulaşacaklarını kaydediyorlar.