Advertisement

İran'ın başkenti Tahran’ın güney batısında yer alan Humeyn’deki bir fabrikada, genç erkekler ve kadınlar bayrakları elleriyle imal edip kurumaları için asıyorlar. Fabrika en yoğun döneminde ayda 2,000 civarı ABD ve İsrail bayrağı üretiyor.

Üst düzey komutan Kasım Süleymani’nin öldürülmesinden ve İran’ın ABD’nin Irak’taki askeri üslerine füze saldırısı düzenlemesinden sonra, ABD ve İran arasındaki gerginlik yıllar sonra en yüksek seviyeye ulaştı.

İran’daki devlet destekli gösterilerilerde, göstericiler düzenli olarak ABD, Birleşik Krallık ve İsrail bayraklarını yakıyorlar.

Diba Parcham bayrak fabrikasının sahibi Ghasem Ghanjani, “Bizim Amerikan ve İngiliz vatandaşlarıyla bir problemimiz yok. Bizim problemimiz onların yanlış politikalar izleyen hükümetleri ve başbakanlarıyla” dedi ve “Amerika ve İsrail halkları bizim onlarla bir problemimiz olmadığını biliyorlar. Eğer insanlar bu ülkelerin bayraklarını yakıyorlarsa, bu sadece tepkilerini göstermek amaçlı” diye ekledi.

Fabrika’da kalite kontrol yöneticisi olarak çalışan ve sadece soyadını veren Rezaei, "Komutan Süleymani’nin öldürülmesi gibi ABD’nin korkakça hamlelerinin yanında Amerikan bayrağı yakmak yapılanlara karşı çok küçük bir tepki" dedi.

Sertlik yanlılarına göre anti-Amerikan duygular her zaman için İran İslam Devriminin merkezinde yer alıyor ve İran’daki ulema sınıf ABD’yi hala “En Büyük Şer” olarak gçrüyor.

Reuters