Advertisement

Petrol, yatırımcıların talep iyileşmesine odaklanması ve İran petrolünün piyasalar tarafından absorbe edilebileceğine ağırlık vermesiyle Mart ayından bu yana en büyük iki günlük kazancını gerçekleştirdi.

Batı Teksas Petrolü, son iki seansta yüzde 6’dan fazla yükselerek varil başına 66 doların üzerinde işlem gördü. İran üzerindeki yaptırımları kaldırmayı hedefleyen nükleer anlaşma görüşmeleri bu hafta Viena’da devam ediyor. Bu da önümüzdeki dönemde daha fazla İran petrolünün piyasalara girmesi anlamına gelebilir.

Goldman Sachs ise aşılama çalışmalarıyla güçlenen talebi vurgulayarak piyasaların fazladan üretimi absorbe edebileceğini söylüyor.

Viena’daki görüşmeler İran sorununu yine merkeze getirebilir. Bunun dışında piyasaların ABD’deki stoklara ve talebe odaklanmasını bekliyorum. Vanda Insights Kurucusu Vandana Hari

İran Başkanı Hasan Ruhani pazartesi günü Çinli Mevkidaşı Şi Jinping ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek iki ülke arasındaki ticaret ve enerji ilişkilerinin daha da artırılması konusunda mutabık kaldı.

Temmuz vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, yüzde 0,2 yükselişle varil başına 66,17 dolardan işlem gördü.

Temmuz vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, yüzde 0,3 yükselişle varil başına 68,67 dolara ulaştı.