Advertisement

İstanbul Havalimanı'nda yıllık kira bedeli konusunda mahsuplaşma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bu çalışmaların yıl sonuna kadar netleşmesini beklediklerini ifade etti.

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki "Ulaştırma ve Haberleşme Şurası" tanıtım toplantısına katılan Karaismailoğlu gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı. Salgın nedeniyle ulaşım sektörünün zor günler geçirdiğini belirten Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı'nda ortalama yıllık kira bedelinin altında bir garanti ödemesi ya da mahsuplaşma konusundaki çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay konuyu bütçe sunuşunda gündeme getirmişti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, geçen hafta TBMM'de yaptığı bütçe sunuşunda Kovid-19 salgını nedeniyle İstanbul Havaalanı’nda ortalama yıllık kira bedelinin altında bir garanti ödemesi ya da mahsuplaşmanın gündeme gelebileceğini bildirmişti.

Bu durumun salgın dönemine özgü olduğunu, hava trafiğinin normale dönmesiyle birlikte Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin, garanti ödemesi yapmayacağı gibi kira ile birlikte hasılat payı almaya da devam edeceğini belirten Oktay, “Özetle İstanbul Havalimanı’nda salgın dönemi hariç hazinemizden herhangi bir ödeme yapılmaksızın devletimiz 10 milyar euro yatırım tutarına sahip bir havalimanına bedelsiz sahip olacak, üstüne 22 milyar Avro gelir tahsil etmiş olacaktır” ifadesini kullanmıştı.