Advertisement

İtalya'daki siyasi krizde tansiyon Başbakan Mario Draghi'nin parlamentodaki yeni açıklamalarıyla düştü.

Başbakan Draghi, konuşmasında koalisyonun yeniden inşa edilebileceğini söyledi. Draghi'nin sözleri istifa edip, ülkeyi siyasi krize sokacağı yönündeki beklentilerin azalmasına neden oldu. Başbakan Draghi'nin konuşmasının ardından İtalyan tahvilleri ralli yaptı.

Koalisyon ortaklarından 5 Yıldız Hareketi'nin (M5S), 14 Temmuz'da parlamentodaki bir oylamada hükümetin sunduğu ekonomik yardım paketine destek vermemesiyle başlayan krizde Draghi istifasını vermiş, fakat Cumhurbaşkanı Mattarella istifayı kabul etmemişti.

Koalisyonun ortaklarından sağ partiler Forza Italia ve Lig'in liderleri bir araya gelerek ortak bir karar aldı. Forza Italia lideri Silvio Berlusconi ve Lig Partisi lideri Matteo Salvini, mevcut hükümetin, krizi başlatan M5S ile yola devam etmemesi konusunda anlaştı.

Başkent Roma dahil Milano, Floransa gibi büyük kentlerin de olduğu bin kadar belediye başkanından Draghi'ye görevde kalması yönünde çağrı yapıldı. Diğer yandan Milano gibi ülkenin pek çok kentinde Draghi'ye destek gösterileri düzenlendi.

Mario Draghi liderliğindeki geniş katılımlı koalisyon hükümeti, Kovid-19 salgının yol açtığı sağlık ve ekonomik kriz koşullarında ulusal birlik hükümeti olarak 13 Şubat 2021'de göreve gelmişti. Draghi hükümetine İtalyan parlamentosunda temsil edilen 10 siyasi parti destek veriyordu.