Advertisement

CEREN DİLEKÇİ/BLOOMBERG HT LONDRA TEMSİLCİSİ

İtalyan banka Unicredit, yeni strateji kapsamında 2024'e kadar en az 16 milyar euroyu hissedarlarına dağıtacağının sözünü vermesiyle hisseleri dün 22 ayın zirvesine çıktı.

Unicredit, 16 milyar euroluk sermayeyi temettü ve hisse geri alımları yoluyla 2024’e kadar dağıtmayı planlıyor. Bu rakam piyasa beklentisinin oldukça üzerinde geldi. Bankanın 2024 yılına kadar koyduğu hedefler, kurumlar tarafından oldukça iddialı bulunurken çoğu kurum tavsiyesini "Al" olarak güncelledi.

Unicredit'in büyümesi son dönemde düşük faiz oranları ve pandemi nedeniyle yavaşladı. Monte dei Paschi'yi satın alma görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Unicredit, daha küçük ölçekli rakiplerinden daha fazla baskı görmesi muhtemel olarak görülüyordu. UniCredit, geçen ay Yapı Kredi'deki kalan payını satma kararı almıştı.

Banka CEO'su Orcel, yeni satın almalar için açık kapı bıraktı, 2022'nin bankacılık sektöründe konsolidasyon yılı olacağını söyledi. Üç yıllık dönem için oldukça iddialı hedefler koydu. 2024 için net gelir tahmini 17 milyar eurodan fazla, net karinin 4,5 milyar euroya ulaşacağını öngörüyor. Bu süreçte 500 milyon euro maliyet kesintisi hedefi bulunuyor. Sendikalara banka tarafından gönderilen dökümanda, İtalya’da 950 kişinin işine son verileceği açıklandı. Stratejik planı kapsamında, 3 yılda çalışan sayısını 3 bin azaltmayı planlıyor.

Kurumlardan "Al" tavsiyesi

Credit Suisse analistleri, bankanın yüksek karlılık ve sermaye dağıtımı anlamında çok detaylı bir yol haritası çizdiğini belirttiler.

2021-24 döneminde hisse başına karda yıllık yüzde 15'in üzerinde büyüme hedefliyor. Banka, çekirdek sermaye rasyosunu yüzde 12,5-13'un üzerine çekmeyi planlıyor.

Societe Generale, tavsiyesini Tut'tan Al'a çıkardı, hedef fiyatını ise 12,5 eurodan 15,3 euroya yükseltti. JP Morgan ile BofA da hedef fiyatında yukarı yönlü güncellemeye gidenlerden. BofA, hedef fiyatını 13,5 eurodan 17 euroya yükseltti.

Analistler, Unicredit hisselerini benzerlerine göre ucuz buluyor. Hisseleri 0,71 pd/dd çarpanıyla işlem gören Intesa Sanpaola'ya kıyasla Unicredit hisseleri defter değerinin 0,41 ile işlem görüyor.

Avrupa bankacılık endeksi son 1 yılda yüzde 42 oranında değer kazanırken, Unicredit hisseleri yüzde 87 oranında yükseldi. Kurum raporları, hissede yükselişin sürmesi için çok sayıda neden olduğunu gösteriyor.