Advertisement

Japonya’nın normalde risk seven bireysel yatrımcıları rekor zayıf seviyelere düşen Türk lirasından çıkarken bazıları pozisyonlarını kapamak zorunda kaldı.

Tokyo Financial Exchange verilerine göre Türk lirasına yönelik uzun pozisyon alan Japon bireysel yatırımcının kontrat sayısı Şubattan bu yana en düşük seviyeyi görürken ekim ayındaki zirveden yüzde 44 azaldı.

Gaitime.com Research Institute Genel Müdürü Takuya Kanda, son emirlerin yaklaşık yüzde 30’unun, Türk lirası/yen kurunun 9’un altına gerilemesinin ardından gelen zorunlu satışlar olduğunu belirtti.

Türk lirası salı günü 8,5 yene kadar gerilemişti. Çarşamba günü ise 9 yenin hemen üzerinde işlem görüyor. Türk lirası, yene karşı bu yıl yaklaşık yüzde 35 değer kaybetti.

"Japon yatırımcılar Türk lirasına yönelik iyimser pozisyonlarını korumuyorlar"

Gaitame.com’dan Kanda, “Japon bireysel yatırımcılar artık Türk lirasına yönelik iyimser pozisyonlarını korumuyorlar. Yatırımcı Meksika pezosu veya Yeni Zelanda doları gibi para birimlerine yöneliyor. Tabii ki para birimi zayıfladıkça ucuz fiyattan alıcı çıkacaktır. Ancak geçmişten farklı olarak bunun kolektif bir hareket olacağını düşünmüyorum” değerlendirmesini yaptı.

Türk lirası yüksek getirisi sebebiyle uzun bir dönemdir Japon yatırımcısından ilgi görüyordu.

Türk lirasındaki üç aylık ima edilen getiri neredeyse yüzde 19 seviyesindeyken Japon yeni yüzde 0 getiri sağlıyor. Kanda, Türk lirasına ilginin azalması düşünüldüğünde Türk lirasındaki düşüşün geçmişte yol açtığı gibi dolar/yen kurunda sert düşüşe neden olmayacağını öngördü.

Dolar/yen kuru salı günü dört yıl sonra ilk kez 115’in üstüne yükselmişti. Yükselişte Fed Başkanı Jerome Powell’ın koltuğunu koruyacak olması ile Fed’den daha sıkı politika beklentisi rol oynamıştı.