Advertisement
HABERLER ABONE OL

Japonya ekonomisinin resesyondan kaçınması merkez bankasının 2007’den sonra ilk kez faiz artıracağı beklentilerini güçlendirdi.

Son verilere göre Japon ekonomisi yılın son çeyreğinde yıllıklandırılmış bazda yüzde 0,4 büyüdü ve resesyondan kaçınmış oldu. GSYH verisinin yüzde 0,4 küçülmeden yüzde 0,4 büyümeye revize edilmesi gelecek hafta toplanacak Japonya Merkez Bankası’ndan (BOJ) faiz artırım beklentilerini kuvvetlendirdi.

Japon yeni dolara karşı güçlenirken Japon tahvil getirileri de yükselerek dünyadaki tek negatif faiz uygulamasının sonlanabileceğine işaret etti.

Büyüme verisinin detaylarında tüketim harcamalarının reel bazda gerilediği görüldü. Nomura Securities Kıdemli Ekonomisti Takashi Miwa buna rağmen BOJ’un faiz artışı yapabileceğini belirtti. Miwa’ya göre BOJ, ücretlerin fiyatları yukarı taşımasına odaklanarak GSYH verisindeki zayıf tüketim tablosunu gözardı edecek. Rakuten Securities Başekonomisti Nobuyasu Atago da BOJ’un martta faiz artırmamasının yeni zayıflatabileceğini, bunun da yüksek ithalat maliyetiyle tüketicileri olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Swap piyasasına göre BOJ’un gelecek hafta faiz artırması yüzde 65 ihtimal olarak fiyatlanıyor.

Japonya, Pazartesi günü revize edilen resmi verilerin, ekonominin geçen yıl Ekim-Aralık döneminde güçlü sermaye harcamalarının da desteğiyle büyümeye döndüğünü göstermesiyle teknik bir resesyonun önüne geçti.Ancak yukarı yönlü revizyonlar tahmin edilenden daha zayıf gerçekleşti ve özel tüketim zayıf kaldı.

Japonya'nın gayri safi yurt içi hasılası dördüncü çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde 0,4 arttı; bu, ekonomistlerin yüzde 1,1 büyüme yönündeki konsensüs beklentilerinin altında kaldı. Geçen ayki geçici veriler GSYİH'nın yüzde 0,4 daraldığını göstermişti. Ekonomi Temmuz-Eylül döneminde yüzde 3,3 daralmıştı.

Japonya'nın dördüncü çeyrek GSYİH'si de önceki üç aya göre yüzde 0,1 arttı; bu, ekonomistlerin yüzde 0,3 büyüme yönündeki medyan tahminin altında kaldı. Geçici veriler yüzde 0,1'lik bir daralma göstermişti. Ekonomi üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,8 küçülmüştü.

Sendikalar ve işverenler arasında bu yılki Shunto bahar ücret görüşmelerinde güçlü ücret artışları işaretleri görülmesi üzerine, Japonya Merkez Bankası'nın 18-19 Mart'taki toplantısında faiz oranlarını normalleştirebileceği yönündeki beklentiler artıyor.