Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Son dönemde tarihi ücret zamları ve negatif faiz deneyine son vermesiyle öne çıkan Japonya'da enflasyon göstergelerinde yükseliş de dikkat çekti.

Ülkede tüketici fiyatları Şubat'ta yıllık olarak yüzde 2,8 arttı. Ocak ayında yıllık tüketici enflasyonu yüzde 2,2 olarak kaydedilmişti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ise Şubat'ta yıllık enflasyonun yüzde 2,9 olması yönündeydi.

Şubat ayıyla birlikte tüketici enflasyonunda üç aydır görülen düşüş ivmesi de sonlanmış oldu.

Yaş gıda fiyatları hariç tüketici fiyatlarında da Ocak ayının üzerinde bir gerçekleşme görüldü. Japonya'da çekirdek enflasyon göstergelerinden biri olan yaş gıda hariç tüketici fiyatları Şubat'ta yüzde 2,8 arttı. Ocak ayında bu artış yüzde 2 düzeyindeydi. Bloomberg anketinde de beklenti yüzde 2,8 olarak kaydedilmişti.

Enflasyon göstergeleri içinde Şubat ayında gerileyen tek gösterge Japonya Merkez Bankası'nın da favori göstergelerinden biri olan yaş gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları oldu.

Şubat ayında yaş gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 3,2 arttı. Ocak ayında bu göstergede artış yüzde 3,5 olarak gerçekleşmişti. Ekonomistlerin beklentisi de bu fiyatlardaki yıllık artışın yüzde 3,3 olması yönündeydi.