Advertisement
HABERLER ABONE OL

JPMorgan Chase & Co.'nun CEO'su Jamie Dimon dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında birinci faz ticaret anlaşmasının olmasını beklediğini belirtti fakat, Trump yönetiminden gelecek ek bir tarife halkasının piyasalar ve ABD büyümesine zarar vereceği konusunda uyarıda bulundu.

Beyaz Saray’ın oyuncaklar ve akıllı telefonlar gibi ürün gamlarını içeren 160 milyar dolarlık Çin’den ithal ürüne Pazar gününden geçerli olmak kaydıyla yüzde 15 oranında tarifelerin yükseltilmesi bekleniyor. ABD’nin büyük ölçekli şirketlerinin CEO’larının temsil edildiği Washington ticaret grubu Business Roundtable etkinliğinde konuşan JP Morgan Ceo’su Jamie Dimon, bunun büyüme üzerinde etkili olacağını kaydetti.

Dimon gazetecilere yaptığı açıklamada, “kişisel olarak birinci faz anlaşmanın gerçekleşeceğini düşünüyorum diyerek, anlaşmanın gerçekleşmemesi durumunda 15 Aralık’ta devreye girecek tarifelerin  ‘ küresel büyüme ve ABD  için olumsuz olacağı’ konusunda uyardı.  Dimon ayrıca, “Birinci faz anlaşmanın imzalanacağı ve tarifelerin yükseltilmeyeceği düşünülüyor” dedi.