Advertisement

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleriyle açıklama yaptı.

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında öğle saatlerinde toplanmıştı.

Erdoğan'ın açıklamalarında öne çıkan ifadeler şunlar oldu:

Koronavirüs salgının ortaya çıkışından bugüne kadar ülkemize verdiğiniz hizmetler nedeniyle şükranlarımı sunuyorum.

Bu süreçte devletlerin yönetim becerisi sınandı. Türkiye bu süreçten alnının akıyla çıkan az sayıda ülkeden biri olmuştur. Dünyada örnek bir varoluş mücadelesi ortaya koyan bu heyeti ayrıca kutluyorum. Bu süreçte bazı hocalarımızı da ebediyete uğurladık. Bu isimleri bu mücadelenin sembolü olarak görüyoruz.

Salgınla en etkin mücadeleyi yönetirken toplumsal ihtiyaçların karşılanmasında herhangi bir zafiyete izin vermedik. Milletimiz de gösterdiği sabırla bu sürece çok büyük katkı sağladı.

Yönetim olarak bize en büyük desteği bilim kurulumuz ve alt çalışma gruplarımız vermiştir.

Kriz dönemlerinde kamuoyunun beklentilerini karşılamak elbette kolay değildir. Hükümet olarak bilimsel verilerle toplumsal beklentileri en üst düzeyde buluşturmaya gayret ettik.

Milletimize karşı sorumluluğumuzu getirmiş olmanın huzuru içerisinde buradayız.

Salgının başında büyük belirsizlikler vardı. Vatandaşlarımızı virüse karşı korumak için dünyada geliştirilen her türlü çözümü alarak mücadele ettik. Bilim insanlarımızın gayreti ile yerli kitten aşıya pek çok başarıya imza attık. Bugün kendi aşısını üreten 9 ülkeden biriyiz.

Dünya genelinde 160 ülkeye ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi yardım desteği sağladık.

Salgının artık kitlesel bir tehdit olmaktan çıkmasıyla Avrupa ülkeleri kısıtlamaları kaldırmıştır. Ülkemizin de bu aşamaya geldiğini düşünüyoruz.

Bilim kurulunun olağanüstü bir durum olmadıkça toplantı yapmasına gerek kalmadığı kararlaştırılmıştır.

Kapalı mekanlarda maske zorunluluğu kaldırıldı. Toplu taşıma ve sağlık kuruluşlarında maske kullanımı vaka sayısı binin altına düşene kadar devam edecek.