Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

CEMRE NUR KARACA

Cumhurbaşkanlığı’nın tam kapanma haberiyle beraber bazı turizm işletmelerinin kapanma öncesi “29 Nisan-17 Mayıs tarihlerinde tatil yapın” ilanları yayımlamaya başladıkları görüldü.

Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, İstanbul’dan 250 bin kişinin seyahat için otogara akın ettiğini açıkladı. Yıldırımın verdiği verilere göre bu rakam Türkiye genelinde 500 bini buluyor.

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu ise karantinada tatil yapmak isteyenlerin 29 Nisan tarihinde otele girdiği taktirde hukuksal bir sorun olmadığını söyledi.

Serdar Karcılıoğlu sözlerine şöyle devam etti “ Kapanma kararı o kadar beklenmedik bir şekilde geldi ki son bir yıldır zaten zor durumda olan turizm sektörü son bir kaç günde böyle bir alternatif arayışına girdi. 29 Nisanda giriş yapan her ziyaretçi yasal olarak 17 Mayıs’a kadar o otelde konaklayabilir. Bunun hukuki bir sorunu yok. Turizm sektörü ne yazık ki son aylarda büyük beklentiler içine girmişti ama Avrupa ülkelerinden ardı ardına gelen haberlerle oldukça zor duruma düştü. Şimdi de ani bir kararla tam kapanmanın gelmesi otellerini hali hazırda açmış olan işletmeler için oldukça olumsuz oldu. Çareyi bu kısa zamanda yerli turistin ilgisini çekmekte arıyorlar. Ben çok fazla talep olacağını zannetmiyorum. Ama gitmek isteyen turiste de engel olamayız.”

"Etik bir yaklaşım değil"

Öte yandan TURYİD Başkanı Kaya Demirer kapanma öncesi rezervasyon çıkmanın etik bir yaklaşım olmadığına dikkat çekerek “Ülke genelinde 17 Mayıs’a kadar uygun sağlık ortamının oluşması, vakaların düşmesi ve en önemlisi sağlık açısından bu kapanma çok önemli bir süreç. Bu süreçte işletmesini açıp gelin tatil yapın diyenler kapalı olan turizm işletmelerine haksızlık yapmış oluyor. Bu tür uygulamaları etik ve uygun bulmuyorum” açıklamalarında bulundu.

Kapanma haberlerinin ardından Türkiye genelinde bir seyahat tufanı başladığını dile getiren Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım “İstanbul'da 250 kişi Türkiye genelinde ise 500 bin kişi seyahat etmek için otogarlara gitti” dedi

Yolcu yoğunluğu nedeniyle İçişleri Bakanlığına başvurduklarını dile getiren Yıldırım, Türkiye genelinde 29 Nisan Perşembe günü akşam saat 19 olan seyahat iznini 24’e kadar uzatıldığını açıkladı.