Advertisement
KRİPTO PARA ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı kararına göre, kripto para platformları, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesi için alınan önlemlerden yükümlü olacak.

Aynı Kararla, faizsiz konut sisteminde faaliyet gösteren tasarruf finansman şirketleri de bu önlemlerin yükümlüsü oldu.

Kripto para platformları ile faizsiz konut şirketleri, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanınin önlenmesi açısından bankalar, sigorta şirketleri, varlık yönetim şirketleri, milli piyango idaresi, spor kulüpleri ve noterler ile aynı yükümlülükler altına girdi.

Kripto para platformları ile faizsiz konut şirketleri, belli bir tutarın üstündeki her işlem sırasında ayrıntılı kimlik tespiti yapacak.

Olağan dışı büyüklükteki işlemlerle makul hukuki ve ekonomik amacı bulunmayan işlemlere ozel dikkat gösterecek. Teknolojik risklere karşı tedbir alacak.

Kripto para platformları ile faizsiz konut şirketleri, tutar gözetmeksizin şüpheli işlemleri hazine ve Maliye Bakanlığı'na bildirecek ve kamu kurumlarının istediği tüm belgeleri vermek zorunda olacak.

Canpolat Legal Kurucu Ortağı Avukat Yaşar Canpolat ise konuyla ilgili, "Bu kuruluşlar da MASAK mevzuatındaki müşterinin tanınması ilkesine (KYC), elektronik transferlere ilişkin kurallara, şüpheli işlem bildirimlerine ilişkin düzenlemelere, kamu otoriteleri tarafından yapılabilecek denetimler başta olmak üzere diğer usul ve esaslara tabi olacak. Dolayısıyla kullanıcı tarafında kayıt esnasında daha fazla bilgi/dökümantasyon ihtiyacı doğabilecektir." dedi.