Advertisement

 

SEFER YÜKSEL

 

Süper Lig'de yeni sezona sayılı günler kala yayın krizi devam ediyor. Katarlı beIN Group'un sahibi olduğu Digiturk'ün, kulüplere 8 Temmuz'da ödemesi gereken 125 milyon doları hala ödememesi üzerine kriz büyürken, kulüplerin 10 gündür sözleşmeden doğan hakları doğrultusunda gerekli ihtarları çektiği öğrenildi. Öte yandan Sözleşme gereği 18 kulüp adına yayıncı kuruluşla görüşmeleri yürüten Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yönetimi ise krize çözüm arıyor. TFF yönetimi ile yayıncı kuruluş yetkilileri toplantı üstüne toplantı yaparken, henüz bir uzlaşı sağlanmadığı ama bir kaç gün içinde sorunun çözülmesinin beklendiği ifade edildi.

'ULUSLARARASI KRİTERLERE GÖRE ANLAŞMA İMZALADILAR'         

Katarlı beIN Group'un naklen yayın ihalesini aldığı Kasım 2016 tarihinde Kulüpler Birliği  Vakfı Başkanı olarak sürecin içinde olan Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede, "O dönemde Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı olarak ihale sürecinin içinde olan biriyim. İtalyan talipler de vardı ama beIN Group çok istekliydi ve ihaleyi aldılar. Uluslararası kriterlere göre bir anlaşma imzaladılar. Türkiye dahil 40 ülkede yayın yapan bir kurum. Şu anda gelip indirim talep etmeleri bu uluslararası şirket ile bağdaştığını sanmıyorum" diye konuştu.

Şuanda kulüplerin her hangi bir tasarrufta bulunmasının mümkün olmadığını kaydeden Gümüşdağ şöyle devam etti: "18 kulüp Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF)  sözleşmenin şartları gereği ödemelerin yapılmasını istediğimizi ilettik. TFF, sözleşme gereği konunun tarafı olarak yayıncı kuruluşla görüşleri yürütüyor. Biz kulüpler olarak sözleşmeden doğan hukuki haklarımızı kullanıyoruz. Öte yandan ben sorunun bir kaç gün içinde çözüleceğini düşünüyorum."  

 

DIGITURK 720 MİLYON TL DAHA AZ ÖDEMEK İSTİYOR

Yıllık 500 milyon dolar ile Türk futbolunun yayın haklarını elinde bulunduran Digiturk, 2019/2020 sezonu için kulüplere 250 milyon doları cari kurdan 250 milyon doları da 4.77 TL sabit kurdan olmak üzere minimum 2.6 milyar TL ödeyecek. Ancak kurum kurdaki artıştan dolayı zarar ettiği gerekçesiyle, dolar kurunu 3.80 TL'de sabitlemek istiyor. Yani kulüplere yıllık 1.9 milyar TL ödemek istiyor. Kulüpler ise yaklaşık 720 milyon TL'lik gelirden olmamak için Digiturk'ü sözleşme şartlarına uymaya davet ediyor.

ANLAŞMAYI BOZARSA NE OLUR?

Yayıncı kuruluşun anlaşmadan cayması durumunda sözleşme gereği ödemesi gereken tutarın 265 milyon doların üzerinde olduğu ifade ediliyor. Sözleşmenin tam detayları bilinmese de bu tutarın 150 milyon dolarının Katar Devlet Garantisi, yaklaşık 115 milyon dolarının da teminat olduğu belirtiliyor.

 

 

Kapat