Advertisement

Kulüplerin bankalarla borç yapılandırmasında sona gelindi. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, bugün gazetecilerle bir araya geldiği yemekte kulüplerin bankalarla 2+7 yıllık vadede borçlarını yapılandırdığını açıkladı. Koç, faiz oranlarının yeniden yapılandırma anlaşması kapsamında tüm kulüpleri kapsayacak şekilde revize gidildiğini bildirdi. Koç, yeni anlaşma çerçevesinde Fenerbahçe'nin 561 milyon TL'lik bu yıl ki ödemesinin Ekim 2021 yılına ertelendiğini söyledi.

Bloomberg HT'ye konuşan yapılandırma görüşmelerinin içinde yer alan üst düzey bir bankacı ve bir diğer kulüp yöneticisi ise anlaşmada henüz imzaların atılmadığını ama sona gelindiğini söyledi. Kaynaklar henüz vadenin netleşmediğinin altını çizerken, "Vade 2+7 yıl da olabilir biraz farklı da olabilir. Henüz netleşmedi ama sona gelindi. Ancak tüm kulüpler için vade ve faiz koşulları eşit koşullar geçerli olacak" şeklinde konuştu. Söz konusu anlaşmanın bir kaç gün içinde açıklanması bekleniyor.

10+2 YIL VADE ÜZERİNDE KONUŞMUŞLARDI

Eylül ayı başında kulüplerin bankalarla görüşmelerinde yine sona gelindiği bilgisi basına yansımış, o dönemde 10+2 yıllık vade üzerinde anlaşmaya yakın olunduğu belirtilmişti. O dönemde piyasaya sızan bilgilerde Yapılandırmada faizinin ise yüzde 10-11 seviyelerinde olacağını söylenmişti. Ancak gelinen noktada vadenin daha kısa olacağı aşikar. Bilindiği gibi geçen yıl haziran ve temmuz ayında Trabzonspor, Beşiktaş ve Galatasaray bankalar ile 2 yılı ana para ödemesiz toplam 5 yıllık borç yapılandırma anlaşması yapmış, Fenerbahçe ise kulüplerin sorununu çözmeyeceği gerekçesiyle söz konusu anlaşmaya imza atmamıştı. Öte yandan bankacıların verdiği bilgiye göre, üzerinde çalışılan yeni vade uzatımında 4 kulüp için de geçerli olacak ve geçen yılki anlaşma rafa kalkacak. Mayıs ayı bilançolarına göre 4 kulübün toplam 6.2 milyar TL banka borcu bulunuyor.