Advertisement
HABERLER ABONE OL

Kültür ve Turizim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy "Olumsuzluklara rağmen 2023 yılını rekorlar kırarak tamamladık. Ocak ayı verilerinde çok ciddi bir sıçrama var" dedi.

Bloomberg HT'nin sorularını yanıtlayan Ersoy "Turizimde artık ''niteliğe'' de konsantre olacağız. Kişi başına gecelikm turist harcaması 2017'ye göre yüzfde 53 arttı. 60 milyar dolar turizim geliri hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

Ersoy sözlerine şöyle devam etti:

Pandemide turistler daha az seyahat edip daha uzun süre konakladı. Bizde ortalama kalış süresi diğer ülkelerden daha yüksektir. Turizimde 2018'de strateji değişikliğine gittik. Kişi başı gecelik harmada 99 dolara geldik. 5 yıl boyunca kişi başına gecelik harcamayı yüzde 6 artıracağız.

Krizlere karşı bağışıklığın yolu ürün ve tedarik çeşitliğidir. ABD, Çin, Kanada ve Hindistan'a konsantrasyonu artıracağız. Uzak noktadan gelen turistin kalış süresi daha uzun, harcama eğilimi yüksek. Yerli ve yabancıda erken rezervasyonda artış var.

10 Yunan adası için hızlı vize söz konusu. İkili ilişkilerde pozitif gelişme turizime yansıyor. Ege turizimini Yunanistan ile birlikte geliştirmek iki ülke için de yararlı olur.