Advertisement

ABD hisse senedi vadeli kontratları, ABD enflasyon verisi öncesinde fazla değişmezken Avrupa vadelileri yükseldi ve ABD Hazine tahvilleri kazançlarını korudu.

Asya'da Japonya hisse senetleri düştü ve Seul hisseleri geriledi. Avustralya hisseleri yükselirken Çin Borsası yatay seyretti. S&P 500 Endeksi, siyasi çalkantı ve ABD'nin Çinli Huawei Technologies'e tedarik sağlayan ABD'li şirketlere muafiyeti büyük bir ihtimalle devam ettirmeyeceği yönündeki haberlerin etkisiyle sınırlı düşüşle kapattı. ABD'de 10 yıllıkların faizi yüzde 1.7 civarında seyretti. Petrol New York'taki işlemlerde varili yaklaşık 56 dolardan işlem gördü.

Çin dışında işlem gören yuan, dünyanın önde gelen tahvil endeksi sağlayıcılarından birinin beklentilerin aksine Çin'i göstergenin dışında bırakmasıyla yatay seyretti. FTSE Russell, likidite ve işlemlerin takasına ilişkin endişeleri işaret ederek Çin tahvillerinin amiral gemisi Dünya Hazine Tahvilleri Endeksi'ne şimdilik dahil edilmeyeceğini açıkladı.

Traderlar aynı zamanda ABD Başkanı Donald Trump'ın azli için resmi girişim başlatılması konusunu, ticaret manşetlerini ve jeopolitik gelişmeleri takip ediyor. ABD'de Cuma günü açıklanacak veriler arasında enflasyon rakamları, dayanıklı mal siparişleri bulunuyor.

Wells Fargo Asset Management çoklu varlık stratejisti Brian Jacobsen, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “Ticaret konusunda olumlu bir gelişme şu noktada en büyük destek olurdu. ABD – Çin arasında gelecek ayki üst düzey görüşmelere kadar sadece bekleyip görüyoruz.” dedi.

Hisse senetleri

Japonya'da Topix Endeksi Tokyo saatiyle 15:09'da yüzde 1.2 düştü.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.1 geriledi.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.2 azaldı.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 arttı.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.6 yükseldi.
S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.1 geriledi. Dayanak endeks Perşembe günü yüzde 0.2 azaldı.
Euro Stoxx 50 Endeks vadelileri yüzde 0.3 yükseldi.

Döviz

Yen dolar karşısında 107.76 seviyesinden işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan 7.1290'dan alıcı buldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmedi.
Euro/Dolar paritesi 1.0915'ten alıcı buldu.

Tahviller

ABD'de işlem gören 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 1.70'te kaldı.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi yüzde 0.96'da sabit kaldı.

Emtia

Altın ons başına 1,503.99 dolarda yatay seyretti.
WTI petrolü yüzde 0.5 düşüşle varili 56.15 dolardan işlem gördü.