Advertisement

ABD hisse senedi vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri, virüs enfeksiyonlarındaki yeni bir artışın son değerlemeleri haklı göstermeyi zorlaştıracağı yönündeki endişelerin etkisiyle Salı günkü işlemlerde düşerken, dolar son kazançlarını genişletti.

Hong Kong ve Sydney hisseleri düşerken, Tokyo, Seul ve Şanghay'daki kayıplar daha sınırlı kaldı. S&P 500 Endeks vadeli kontratları, dayanak endeksin yatay kapanmasının ardından geriledi. Güney Kore'nin vakalarda artış olduğunu bildirmesi ikinci dalga endişelerini canlandırdı. Ayrıca yatırımcılar ABD ile Çin arasındaki gergin ticaret ilişkilerinden dolayı endişeli. Trump yönetimi Pazartesi akşamı kamuya ait bir emeklilik tasarruf fonunun Çin hisselerine yatırım yapmasını engellemek için harekete geçti.

Avustralya Doları Çin'in bazı kesimhanelerden et ithalatını askıya almasının ardından düştü. ABD Hazine tahvili faizleri düştü. Küresel hisse senetleri 23 Mart düşüğünden bu yana kayıplarının yaklaşık yarısını geri aldı ancak yatırımcılar, zayıf şirket karları ve veriler nedeniyle yükselişin istikrarlı olup olmayacağını sorguluyor. Ülkeler ise ekonomik faaliyetlerin durmasına neden olan kapama önlemlerini gevşetmeye başladılar. Goldman Sachs Group Inc. yatırımcıların biraz vaktinden önce hareket ettiğini ve S&P 500 Endeksi'nin gelecek üç ayda yüzde 20 düşebileceği uyarısında bulundu.

Sydney'de Nikko Asset Management tahvil biriminin yöneticisi Chris Rands, "Hastalığı kontrol altına almak iyi ancak resesyon ne kadar sürecek? Genellikle işsizlikteki artışlara baktığınız zaman, onarmanın yıllar aldığını görürsünüz. Kendi kendilerine üç ayda düzelmezler." dedi.

Salgının merkezi olan Wuhan, karantinaya son verildiği geçen aydan beri ilk kez yeni enfeksiyon bildirdi. Rusya günlük rekor vaka sayısını açıkladı. Ancak Avrupa'nın diğer yerlerinde yayılma hızı düştü.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Tokyo saatiyle 14:00'te yüzde 0.5 düştü. Dayanak endeks Pazartesi günü değişmedi.
Topix Endeksi yüzde 0.1 düştü.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.2 geriledi.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.5 azaldı.
Hang Seng Endeksi yüzde 1.7 geriledi.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0.1 düştü.

Döviz

Yen yüzde 0.3 yükselerek dolar karşısında 107.39 seviyesinden işlem gördü.
Offshore yuan 7.1062 oldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.
Euro/Dolar paritesi yüzde 1.0805'te fazla değişmedi.
Avustralya Doları yüzde 0.4 düşüşle 64.64 ABD Centi'ne geriledi.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 2 baz puan düşüşle yüzde 0.69 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi yaklaşık 1 bp azalarak yüzde 0.95'e indi.

Emtia

WTI petrolü yüzde 1 yükselerek varili 24.37 dolar oldu.
Altın yüzde 0.1 yükselerek onsu 1,700.28 dolara tırmandı.