Advertisement

Asya hisse senetleri, yatırımcıların ekonomilerin yeniden açılması yönündeki adımları ve ABD ile Çin'in ticaret müzakerelerine ilişkin hamlelerini değerlendirmesiyle Cuma günkü işlemlerde ABD ve Avrupa vadelileriyle birlikte yükseldi. Dolar geriledi.

S&P 500 Endeks vadelileri, Çin ve ABD arasında ticaret konusunda bir telefon görüşmesi gerçekleştiği yönündeki haberlerin ardından seansın en yüksek seviyesini gördü. Japonya Borsası yüzde 1.5 yükseldi. Hong Kong, Şanghay, Seul ve Sydney hisseleri de tırmandı. Yuan dolar karşısında yükseldi. ABD işsizlik başvuruları tarihi yüksek seviyelerde gelmeyi sürdürdü ancak bir önceki haftaya göre azaldı. ABD'de Cuma günü tarım dışı istihdam raporu açıklanacak.

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 24'lük 2020 kayıplarını silerek artıya geçti. ABD'de 2 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi rekor seviyeye gerilemesinin ardından aşağı yönlü seyrini sürdürdü.

Avustralya Doları, merkez bankasının bu yıl ekonomik daralma ve 2021'de sıçrama beklediği tahminini tekrarlamasının ardından dolar karşısında yükseldi. Sterlin de tırmandı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi art arda ikinci günde de çekildi.

Küresel hisse senetleri, ilk çeyrekteki sert satış sonrasında Nisan'da kaydedilen güçlü yükselişin ardından bu ay yön bulmakta zorlanıyor. İyimserler ekonomileri yeniden açma çabalarını, yeni enfeksiyon oranındaki yavaşlamayı ve güçlü teşvikleri işaret ediyor. Kötümserler ise krizin kabaran faturasına odaklanıyor.

Aralarında Marko Kolanovic'in de bulunduğu JPMorgan Chase & Co. stratejistlerinin 7 Mayıs notunda, "Ekonomik faaliyetlerdeki çöküş tarihi olmakla birlikte, tampon oluşturmak ve toparlanmayı desteklemek için verilen küresel politika tepkisi de öyle. Biz ekonomiler açıldıkça -yükseliş hızı büyük bir ihtimalle düşük de olsa- riskli varlıkların toparlanmayı sürdürmesini bekliyoruz." dedi.

Petrol, yatırımcıların Suudi Arabistan'ın küresel fiyat artışı karşısında arz talep temellerini deerlendirmeleriyle sert fiyat dalgalanmalarının ardından yükseldi. Bitcoin Şubat sonundan beri ilk kez 10 bin doların üzerine çıktı.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Hong Kong saatiyle 12:!0'da yüzde 1.2 yükseldi. Dayanak endeks Perşembe günü yüzde 1.2 yükseldi.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 1 yükseldi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.9 arttı.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1.6 tırmandı.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.2 arttı.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.8 yükseldi.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0.9 yükseldi.

Döviz

Yen dolar karşısında 106.35'te fazla değişmedi.
Offshore yuan yüzde 0.1 artıda 7.0860'dan alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.1 artıda 1.0847'den işlem gördü.
Avustralya Doları yüzde 0.6 yükselişle 65.32 ABD Centi'ne tırmandı.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 0.64'te kaldı.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 4 baz puan düşüşle yüzde 0.89 oldu.

Emtia

WTI petrolü yüzde 1.5 yükselişle varili 23.91 dolar oldu.
Altının onsu 1,715.70 dolarda fazla değişmedi.