Advertisement

ABD hisse senedi vadeli kontratları ve Asya hisseleri, bazı ekonomilerin karantinaları hafifletme yönünde adımlar atmasıyla birlikte Salı günkü işlemlerde yükseldi. Ham petrol art arda beşinci günde de yükseldi. Birkaç piyasa tatil nedeniyle kapalı.

S&P 500 Endeks vadelileri, dayanak endeksin Pazartesi günü geç işlemlerde yön ddeğiştirmesinin ardından tırmandı. California'nın koronavirüs ile mücadeleye ilişkin iyimserliği piyasaların yön değiştirmesinde etkili oldu. Avustralya hisse senetleri güçlü performans gösterdi, Singapur hisseleri de yükseldi. Hong Kong Borsası GSYİH'deki rekor düşüşe rağmen yükseldi. Japonya, Çin ve Güney Kore'de piyasalar kapalı. Avustralya Doları, merkez bankasının faiz değiştirmemesinin ardından kazançlarını azalttı. WTI petrolü kazançlarını genişletti. ABD Hazine tahvilleri Londra seansına kadar işlem görmeyecek.

Küresel hisseler, ABD ile Çin arasındaki anlaşmazlığın yeniden alevlenmesiyle birlikte hala kaygan bir zemin üzerinde. Yatırımcılar ikinci enfeksiyon dalgası endişelerini ve birçok ülkenin karantinaları gevşetme yönünde attığı adımları değerlendiriyor.

IG Asia Market stratejisti Jingyi Pan, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta "Ekonomik veriler muhtemelen en azından üçüncü çeyreğe kadar iyileşme sinyali vermeyecek." dedi ve müşterilerine daha defansif pozisyon alma tavsiyesinde bulunduklarını ekledi. Pan, "Şu noktada piyasa gerçekten yeniden açılma beklentileriyle hareket ediyor." dedi.

Pandemi kaynaklı küresel can kaybı 251 bini bulurken, ekonomisini ilk kapatan eyaletlerden California Cuma günü kapanma tedbirlerini gevşetmeye başlayacak. İtalya iki aydan sonra ekonomisini yeniden açıyor, ancak Başbakan'ın planı "fazla temkinli" olmakla eleştirildi. İspanya'da da haftalar süren sokağa çıkma yasağının ardından tedbirler gevşetilmeye başlandı. Hong Kong'un lideri şehrin virüs kısıtlamalarını "yakında" gevşetebileceğini söyledi.

Bu hafta açıklanacak bilançolar arasında Walt Disney Co., BMW, Air France-KLM bulunuyor.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeksi vadelileri Hong Kong saatiyle 12:20'de yüzde 0.7 yükseldi. Dayanak endeks yüzde 0.4 arttı.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.3 yükseldi.
Hong Kong'da Hang Seng Endeski yüzde 0.5 yükseldi.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 1.5 arttı.

Döviz

Japon Yeni yüzde 0.1 artıda 106.63'ten işlem gördü.
Euro/Dolar paritesi 1.0903'ten alıcı buldu.
Sterlin dolar karşısında yüzde 0.2 yükselişle 1.2464 oldu.
Offshore yuan yüzde 0.2 yükselişle 7.1180'e geldi.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Pazartesi günü 2 baz puan artarak yüzde 0.63 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 3 bp yükselişle yüzde 0.87 oldu.

Emtia

WTI petrolü yüzde 7 değer kazanarak varili 21.81 dolardan alıcı buldu.
Altın yüzde 0.2 düşüşle onsu 1,698.58 dolara geriledi.