Advertisement

Asya hisse senetleri, Moderna Inc.'in koronavirüs aşısının pandeminin başarılı bir şekilde yenilmesinin hala çok uzak olduğu endişelerini artırmasıyla karışık bir seyir izledi. ABD Hazine tahvilleri önceki kazançlarını korudu.

Japonya ve Hindistan kazançların önemli kısmını kaydederken Sydney ve Seul'da daha sınırlı kaldı. Çin ve Hong Kong hisse seneleri düştü. ABD vadelileri yükselirken Avrupa vadelileri geriledi. S&P 500 Endeksi son işlem saatinde gerileyerek ekside kapattı. Riskli varlıklar Moderna'nın koronavirüs aşısı umutlarını artırmasıyla haftaya güçlü başlamıştı, ancak yatırımcılar iyimserliklerini korumakta zorlanıyor. New York'ta işlem gören ham petrolün varili 32 doların altında kapandı.

Hondius Capital Management LP'nin kurucusu ve CIO'su Shawn Matthews, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta "Oldukça endişeliyiz. Ekonomiye bakarsanız umut var ve herkes yön değiğştirmesini umuyor." dedi.

Capital Group Inc.'ten BlackRock Inc.'e kadar büyük fonların yöneticileri, Wall Street'in uyarılarına rağmen hisse senetlerine inancını koruyor. Buna karşın hisse senetleri için ABD - Çin ilişkileri gibi zorluklar hala ortada. Asya ülkesine sermaye akımlarının sınırlandırılmasına yönelik son adım Nasdaq'tan geldi. ABD'li Borsa ilk halka arzlar için kurallarını sıkılaştırmaya hazırlanıyor. Muhasabe standartlarının sıkılaştırılması gibi önlemler Çinli şirketlerin borsada listelenmesini zorlaştıracak.

Walmart ve Home Depot bu yıl için görünümlerini askıya alarak ufukta görünen yolu ne kadar zorlu olacağına dair işaret veren son şirketler oldu. Daha öncesinde Fed Başkanı Jerome Powell, Senato konuşmasında merkez bankasının koronavirüs pandemisi esnasında ABD ekonomisine yardım etmek için cephanesindeki tüm silahları kullanmaya hazır olduğunu tekrarladı.

Yeni Zelanda Doları, Merkez Bankası Başkanı Adrian Orr'un negatif faizin uzak bir ihtimal olduğun işaret etmesinin ardından yükseldi.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Londra saatiyle 05:37'de yüzde 0.7 yükseldi. Dayanak endeks Salı günü yüzde 1.1 düştü.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.8 yükseldi.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.1 düştü.
Şanghay Bşleşik Endeksi yüzde 0.5 azaldı.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.3 arttı.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0.2 geriledi.

Döviz

Yen dolar karşısında 107.79'da fazla değişmedi.
Offshore yuan 7.1172'de sabit kaldı.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.2 artıda 1.0940'tan işlem gördü.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi yüzde 0.69'da kaldı.
Avustralya'da 10 yıllıkların faizi 3 baz puan düşüşle yüzde 0.95 oldu.

Emtia

WTI petrolü yüzde 0.6 artıda varili 32.15 dolar oldu.
Altın yüzde 0.2 değer kazanarak onsu 1,748.81 dolara yükseldi.