Advertisement

Asya hisse senetleri, yatırımcıların Çin ihracatındaki sürpriz artışı değerlendirmesiyle Perşembe günkü işlemlerde karışık seyretti ve ABD hisse vadelileri yükseldi. ABD Hazine tahvilleri önceki seanstaki kayıplarını geri aldı.

S&P 500 Endeks vadelileri, Çin ihracat verisinin Nisan'da beklentileri aşmasının ardından kazançlarını genişletti ve offshore yuan yükseldi. Japonya hisseleri, Tokyo'daki traderların tatilden dönmesiyle geriledi. Güney Kore hisseleri dalgalı seyretti ve Hong Kong Borsası düştü. Avrupa hisse vadelileri tırmandı. Dolar önemli paralar karşısında kazançlarına tutunurken yen Mart ortasından bu yana en yüksek seviyeye yakın. ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi düştü.

ABD'de Çarşamba günü açıklanan bir rapor şirketlerin Nisan'da 20.2 milyon ile rekor sayıda iş gücü azalttığını gösterdi. Bu durum koronavirüsün ekonomilerde oluşturduğu hasarı yansıtıyor. Cuma günü resmi tarım dışı istihdam raporu açıklanacak. Virüs tarafında; California yeni vaka sayısında en yüksek bir günlük yükselişi gerçekleştirdi. Almanya, İngiltere, Danimarka ve Hollanda kısıtlamaları gevşetmek için ek adımlar planlıyor.

Bilançolar tarafında ilaç şirketleri ve çevrim içi tüketici şirketleri umut verdi. Sigortacılar, bankalar ve otomobil üreticileri ağır zarar gören şirketler listesine eklendi.

Lazard Asset Management ABD hisse senedi ve çoklu varlık birimlerinin yöneticisi Ron Temple, "Pandeminin büyüme üzerinde uzun süren etkilere sahip olma potansiyelinden dolayı endişeliyiz. Ülkeler ve şirketler büyük bir ihtimalle yatırım yapma ve inovasyon kabiliyetini azaltan önemli ölçüde daha yüksek borçla çıkacak." dedi.

Koronavirüs pandemisinin küresel talebe zarar vermesine karşın Çin'in ihracatı Nisan'da beklenmedik bir şekilde yükseldi. Çin'de ihracat Nisan'da dolar cinsinden yıllık yüzde 3.5 artarak ekonomist beklentilerini aştı. Beklenti yüzde 11 daralacağı yönündeydi. İthalat geriledi. ABD petrolünün varili, yatırımcıların küresel depo kapasitesini test eden aşırı arz fazlası karşısında toparlanmaya ilişkin küçük sinyalleri değerlendirmesiyle 24 dolar civarında dalgalandı.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Tokyo saatiyle 13:43'te yüzde 0.7 yükseldi. Dayanak endeks Çarşamba günü yüzde 0.7 düştü.
Topix Endeksi yüzde 0.4 düştü.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.4 geriledi.
Şanghay Bileşik Endeksi fazla değişmedi.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.6 düştü.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0.4 yükseldi.

Döviz

Yen yüzde 0.1 düşüşle dolar karşısında 106.23'ten işlem gördü.
Offshore yuan yüzde 0.2 artıda 7.1164'ten alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi 1.0799'da fazla değişmedi.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 1 baz puan düşüşle yüzde 0.69 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi yaklaşık 2 bp artışla yüzde 0.94 oldu.

Emtia

WTI petrolü yüzde 0.9 yükselişle varili 24.21 dolara tırmandı.
Altın yüzde 0.4 yükselerek onsu 1,691.95 dolar oldu.