Advertisement

Asya hisse senetleri, güçlü verilerin ABD ekonomisine yönelik güveni artırmasıyla Wall Street'teki güçlü seansın ardından yükseldi. ABD Hazine tahvilleri Perşembe günkü kayıplarını artırdı.

Asya'nın çoğu kısmında hisse senetleri sınırlı yükseliş kaydederken MSCI Asya Pasifik Endeksi Haziran'dan beri en güçlü haftalık yükselişine yöneldi. Önceki işlemlerde, S&P 500 Endeksi ABD ile Çin arasındaki ticaret gerginliğinin azalması, ABD'de özel sektör istihdam verisinin güçlü gelmesi ve hizmet sektörü göstergesinin resesyon kaygısını yatıştırmasıyla yüzde 1'den fazla yükseldi. ABD Hazine tahvili faizleri Perşembe günkü yükselişini sürdürdü. Avustralya ve Japonya tahvilleri ABD tahvillerindeki satış dalgasını takip etti. Beklenenden güçlü yuan fiksingi de algıyı destekledi.

Üst düzey Çinli ve ABD'li yetkililerin ticaret savaşını sonlandırmak üzere görüşmelere devam edeceğine ilişkin haberler algıyı destekleyerek riskli varlıklara yönelik iştahı artırıyor. ABD'de açıklanan güçlü verilerin ardından yatırımcıların dikkati muhtemelen Fed Başkanı Jerome Powell'ın Cuma günkü açıklamaları ve ABD tarım dışı isithdam verisine odaklanacak.

Invesco Ltd. baş küresel piyasa stratejisti Kristina Hooper, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “Gelen pozitif ekonomik verilerle birlikte, Fed'in faiz indirmesi biraz daha zorlaştı. Powell'dan duyacağımız şey Fed'in parasal genişleme sağlama kabiliyetine ilişkin cansız bir yorum olabilir.” dedi.

Hong Kong Doları Fitch Ratings Inc.'in not indiriminin ardından değer kaybetti. Kredi derecelendirme kuruluşu HK'nin notunu “AA+”tan “AA”ya düşürdü. Görünüm ise “negatif” oldu.

Hisse senetleri

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saatiyle 14:10'da yüzde 0.4 yükseldi.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.2 arttı.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 tırmandı.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.2 arttı.
S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.2 yükseldi. Dayanak endeks Perşembe günü yüzde 1.3 yükselişle kapattı.
Euro Stoxx 50 Endeks vadelileri fazla değişmedi.

Döviz

Yen dolar karşısında 106.98'de fazla değişmedi.
Çin dışında işlem gören yuan yüzde 0.1 düşüşle 7.1478'den alıcı buldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay seyretti.
Euro/Dolar paritesi 1.1035'te tutundu.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Perşembe günü 9 baz puan artmasının ardından 1 baz puan artarak yüzde 1.57 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 10 bp artışla yüzde 1.07'ye yükseldi.

Emtia

Altın yüzde 0.1 yükselişle onsu 1.518.54 dolara geldi.
WTI petrolün varili yüzde 0.1 yükselerek 56.34 dolar oldu.