Advertisement

Asya hisse senetler, Fed Başkanı Jerome Powell'ın ekonomik risklere ilişkin uyarıda bulunması ve ünlü yatırımcıların değerlemelerle ilgili şüpheleri artırmasının ardından geri çekildi. ABD Hazine tahvilleri kazançlarını artırdı.

Sydney'den Hong Kong'a hisse senetleri düştü. Buna karşın kayıplar Wall Street'e kıyasla sınırlı kaldı. S&P 500 Endeks vadelileri, endeksin Çarşamba günü -geçen ay destek oluşturan- 2,800 puanın altına gerilemesinin ardından dalgalandı.

Powell, ek hükümet harcaması olmadan devam eden ekonomik daralmanın derinleşmesi riski olduğunu söyledi. Avustralya Doları, verilerin Nisan'da yarım milyon ile rekor istihdam kaybını işaret etmesinin ardından düştü.

Küresel hisse senetlerinde Mart düşüğünden bu yana görülen ralli, bazı yatırımcıların hisselerin aşırı yükseldiğini belirtmesiyle bu hafta daha fazla düşüş sinyali verdi. Ayrıca Powell, negatif faiz beklentileriyle ilgili olarak böyle bir adımın değerlendirilmediğini belirtti. Ancak negatif faiz aracının ihtimal dışı olduğunu söylemedi.

Ayrıca Powell, ek mali teşvike ihtiyaç olabileceğini belirtti. Cumhuriyetçiler ise Temsilciler Meclisi'ndeki demokratların 3 trilyon dolarlık teşvik önlemi teklifini reddetti. Ancak taslak planı daha sonra gerçekleşebilecek daha sınırlı bir uzlaşmanın habercisi olabilir.

ABD'de Perşembe günü haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları açıklanacak. Çin'de Cuma günü Nisan ayına ilişkin sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri yayınlanacak.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Tokyo saatiyle 14:14'te yüzde 0.2 düştü. Dayanak endeks Çarşamba günü yüzde 1.7 geriledi.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1.6 azaldı.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 1.3 düştü.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.7 azaldı.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.2 çekildi.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.2 düştü.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0.6 geriledi.

Döviz

Yen yüzde 0.2 artıda dolar karşısında 106.9 seviyesinden işlem gördü.
Offshore yuan 7.1082 oldu.
Euro/Dolar paritesi 1.0812'de fazla değişmedi.
Avustralya Doları yüzde 0.3 düşüşle 64.36 ABD Centi'nden işlem gördü.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 1 baz puan azalarak yüzde 0.64 oldu.
Avustralya'da 10 yıllıkların faizi 6 bp düşüşle yüzde 0.90 oldu.

Emtia

WTI petrolün varili yüzde 0.8 değer kazanarak 25.5 dolar oldu.
Altın yüzde 0.2 ekside onsu 1,714.35 dolardan işlem gördü.