Advertisement

(14:00'te güncellendi)

ABD hisse senedi vadeli kontratları, ABD ile Çin arasında yaklaşmakta olan üst düzey ticaret görüşmelerine ilişkin iyimserliğin karışık gelen küresel ekonomik verileri gölgede bırakmasıyla, Avrupa hisseleriyle birlikte yükseldi. Sterlin kazancını azalttı.

ABD'de önde gelen üç ana hisse endeksi de güçlü bir açılışı işaret ediyor. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He'nin gelecek haftalarda Washington'a geleceğini doğruladı. Ayrıca Çin'in ABD'den vergisiz soya alımlarını kabul ettiği belirtildi.

Stoxx Europe 600 Endeksi tırmandı, ancak otomobil üreticilerinin hisseleri Alman savcıların Volkswagen AG yöneticilerine karşı piyasa manipülasyonu suçlamaları yöneltmelerinin ardından düştü. Tokyo, Hong Kong ve Şanghay hisseleri yükselirken Sydney hisseleriyse fazla değişmedi. Sterlin İngiltere'de yüksek mahkemenin Başbakan Boris Johnson'ın parlamentoyu askıya alma kararının kanunsuz olduğunu söylemesinin ardından yükseldi. ABD Hazine tahvilleri yükseldi ve Avrupa tahvilleri karışık seyretti.

ABD ile Çin arasında tansiyonun düşmesine rağmen piyasalar dünyanın en büyük iki ekonomi arasında gerçekleştirilecek üst düzey toplantı öncesinde tetikte. Zayıf gelen küresel ekonomik veriler de tabloyu bulandırıyor. Japonya'da cansız PMI ve Almanya'da karışık veriler küresel ekonominin kırılganlığını hatırlatıyor.

SEI Investments Co. Asya hisseleri birim yöneticisi John Lau, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “Tüm gözler Ekim başında, yine de somut bir şey çıkacağına ilişkin fazla bir beklenti yok. Eğer bir anlaşma çıkarsa, herhangi bir anlaşma, piyasaları hareket ettirir.” dedi.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, merkez bankasının ticaret anlaşmazlığı ve çok düşük enflasyondan kaynaklı aşağı yönlü riskleri dengelemek için para politikasında daha fazla genişlemeye gitmesi gerekebileceğini söyledi. Çin'de ise MB BaşkanıYi Gang, diğer MB'lerin aksine Çin'in aşırı parasal genişleme için acelesinin olmadığını ve ihtiyatlı duruşun korunması gerektiğini belirtti.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadeli kontratları New York saatiyle 06:20'de yüzde 03 yükseldi.
Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 arttı.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.
MSCI EM Endeksi yüzde 0.1 tırmandı.

Döviz

Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmedi.
Euro/Dolar paritesi 1.0994'te yatay seyretti.
Sterlin/dolar paritesi yüzde 0.1 artarak 1.2441'e geldi.
Çin'de işlem gören yuan yüzde 0.2 artışla 7.105'ten işlem gördü.
Japon Yeni yüzde 0.1 düşüşle dolar karşısında 107.70'ten alıcı buldu.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 2 baz puan azalarak yüzde 1.71 oldu.
ABD 2 yıllıklarının faizi 1 bp azalarak yüzde 1.67'ye geriledi.
Almanya 10 yıllıklarının faizi 1 bp'dan daha az düşüşle eksi yüzde 0.58 oldu.
İngiltere 10 yıllıklarının faizi 1 bp'dan daha az düşüşle yüzde 0.549 oldu.
Japonya 10 yıllıklarının faizi 3 bp azalarak eksi yüzde 0.234 oldu.

Emtia

WTI petrolü yüzde 1.1 değer kaybederek varili 57.98 dolardan alıcı buldu.
Demir  cevheri yüzde 3.7 düşüşle ton başına 87 dolar oldu.
Altın yüzde 0.1 ekside onsu 1,521.38 dolardan işlem gördü.

(14:00'te güncellendi)