Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın açıklamaları sonrası banka hisseleri gerilese de teknoloji sektörü ralliyi sırtlamaya devam ediyor.

ABD’de S&P 500 Perşembe gününü yüzde 0,3 yükselişle kaparken Nasdaq 100 endeksi Microsoft ve Apple öncülüğünde yüzde 1 artarak boğa piyasası bölgesine biraz daha yaklaştı.

ABD hisse vadelileri sabah saatlerinde kayıp ve kazanç bölgesinde hafif hareketler sergiliyor. Asya Pasifik’te hafif kayıplar gözlenirken MSCI Asya Pasifik endeksi içinde finans sektörü en hızlı düşüşünü yaşadı.

Bloomberg Dolar Endeksi altı günlük kaybın ardından artıya geçti. ABD tahvil getirileri kısa vadeli tarafta volatil seyrederken 10 yıllık getiri 3 baz puan düşüş ile yüzde 3,40 seviyesinde.

Yellen tonunu bir miktar yumuşattı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ABD Senatosu’ndaki piyasalarda çalkantı yaratan konuşmasının ardından Temsilciler Meclisi’ndeki konuşmasına tonunu yumuşatan bir cümle ekledi.

Meclis’teki alt komisyona sunum yapan Yellen bankacılık sektöründeki sıkıntılar için “Eğer gerekirse ek adımlar atmaya kesinlikle hazır oluruz” dedi.

Yellen bir gün önce Senato’da tam kapsamlı mevduat garantilerinin gündemlerinde olmadığını belirtmiş, banka çöküşlerinden yöneticilerin de sorumlu olduğunu söylemişti.

Gerekirse ek adım atılacağını vurgulayan yeni cümlenin piyasada yeniden dalgalanma yaratılmaması için eklendiği düşünülüyor. Söz konusu cümle yine de bankacılık hisselerini yukarıya taşımaya yetmedi.

Büyük Wall Street bankalarının da dahil olduğu KBW Banka Endeksi Yellen’in konuşması sonrası perşembe gününü yüzde 1,7 düşüşle kapadı. Bankacılık krizi Yellen’in Temsilciler Meclisi oturumuna hakim konu olmazken komitede daha çok bütçe ve borç tavanı konuları irdelendi.