Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

ABD’de teknoloji hisselerinde yaşanan yükseliş ve gerçekleştirilen yüksek talepli 10 yıllık tahvil ihalesinin desteğiyle Wall Street endekslerindeki ralli Çarşamba günü devam etti. S&P 500 yeni bir rekorla kritik 5 bin seviyesinin hemen altında kapandı. Yükselişte ABD ekonomisindeki toparlanmanın şirket kârlılıklarını desteklemeye devam edeceği beklentisi etkili oldu.

İyimserlik, değerlemelerin yüksek oluşunun, şubat ayının mevsimsel olarak genelikle zayıf geçen bir ay olmasının ve Fed yetkililerinden gelen açıklamaların yatırımcılar tarafından göz ardı edilmesini sağladı. Alphabet, Amazon.com, Apple, Meta Platforms, Microsoft, Nvidia ve Tesla yükselişte etkili hisseler olmaya devam etti.

Yeni işlem gününde vadeli işlemlerde karışık ve yatay bir görünüm var.

Çarşamba günü 2 baz puan yükselişle günü tamamlayan ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah 3 baz puan düşerek %4,09’a indi.

Çin’de gelecek hafta boyunca devam edecek yeni yıl tatili öncesi, açıklanan tüketici ve üretici fiyatları verilerinin de etkisiyle Borsalar dalgalı seyrediyor. Alibaba Group Holding hisseleri, şirketin 25 milyar dolarlık hisse geri alımı açıklamasına rağmen Hong Kong’da yaklaşık %7 düştü.

Bloomberg Dolar Endeksi yatay.

Fed üyelerinden “aceleye gerek yok” mesajı

Dün açıklamalarda bulunan dört Fed yetkilisi daha, faiz oranlarını düşürmek için acil bir durum görmediklerini belirtti. Fed Guvernörü Adriana Kugler, Boston Fed Başkanı Susan Collins, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ve Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, bankanın faizleri ne zaman indirmeye başlaması gerektiği konusunda net bir görüş ortaya koymadı.

Yaptıkları değerlendirmeler genel olarak Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçtiğimiz hafta verdiği, enflasyonun %2 hedefine ilerlediğinden emin olana kadar faiz indirmeye hazır olmayacakları mesajı ile uyumluydu.

Kugler enflasyonun düşmeye devam ettiğini görmek için verileri izlemeye devam edeceğini belirtirken, Collins faiz indirimleri için daha fazla veri görmek istediğini ancak gevşeme adımlarının bu yılın ilerleyen dönemlerinde başlayabileceğini söyledi.

Kashkari, yetkililerin faiz indirmeden önce “birkaç ayın daha” enflasyon verisini görmek istediklerini belirtti ve bu yıl 2-3 indirimin uygun olabileceğini öngördü. Barkin, “Ulaşmamız gereken yere gitmek için sabırlı olmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

UBS Global Wealth Management’tan Solita Marcelli, “Temel senaryomuz hala büyümenin yıl boyunca yavaşlaması, ancak genel olarak sağlıklı kalması ve enflasyonun aşırı derecede yapışkan olmadığı yumuşak bir iniş yaşanması yönünde. Ve bu ortamın Fed’in Mayıs ayından itibaren faiz oranlarını düşürmeye başlamasına ve yıl sonuna kadar 100 baz puanlık indirim yapmasına olanak sağlayacağına inanıyoruz” değerlendirmesini yaptı.