Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Yılın son işlem gününde Asya hisseleri Çin teknoloji şirketleri öncülüğünde yükselirken Amerikan vadelileri düşüş kaydediyor.

Hong Kong Hang Seng Teknoloji Endeksi yüzde 4,4’e kadar yükseliş kaydetti. ABD’de işlem gören Çin teknoloji şirketleri hisselerini takip eden Nasdaq Golden Dragon China endeksi ise yüzde 9,4 ralli yaşayarak 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Ralli Çin’in büyük teknoloji şirketlerinde yaklaşımında yumuşama beklentisine işaret etse de bu yıl halen Hang Seng Teknoloji yüzde 30’un, Nasdaq Golden Dragon ise yüzde 42’nin altında işlem görüyor. Bugün Asya’da Japonya, Güney Kore piyasaları kapalı. ABD’de S&P 500 ve Nasdaq 100 vadelileri yüzde 0,2 geriliyor. Bloomberg Dolar Endeksi 1.177’de yatay. Dolar/TL yüzde 0,8 yükselişle 13,23’ten işlem görüyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi dört baz puan düşüşle yüzde 1,51’e geriledi.

Biden-Putin görüşmesinde gerginliklerin düşürülmesi çağrısı

Küresel piyasaların dikkatle izlediği gelişmelerden biri de ABD ve Rus liderlerinin görüşmesi oldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Joe Biden 50 dakika süren bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşme 9 Ocak’ta Cenevre’de başlayacak ve Avrupa’nın güvenliği konulu ABD-Rusya müzakerelerine hazırlık niteliğinde yapıldı. Kremlin’den yapılan açıklamada Putin’in görüşmenin sonuçlarından memnun kaldığı belirtildi. Kremlin dış politika danışmanı Yuri Ushakov iki liderin müzakereler sırasında da düzenli teması devam ettirmede anlaştığını söyledi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise Biden’ın, Putin’e Ukrayna’da tansiyonu düşürme çağrısı yaptığı bildirildi. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki imzalı açıklamada, Rusya’nın olası Ukrayna ilhakına müttefiklerle birlikte kararlı yanıt vereceği yönünde Biden’ın Putin’i uyardığı ifadeleri yer aldı.