Advertisement

Bu sabah Asya Borsaları ABD’de borç tavanına ilişkin geçici de çözüme dair umutların artması ve ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in sanal ortamda bir araya gelmeyi değerlendirdikleri yönündeki haberlerle yükseliyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1’in üzerinde yükselirken, Hong Kong Hang Seng teknoloji endeksi öncülüğünde yüzde 2'nin üzerinde artışta.

Asya’daki artışlar Çarşamba günkü güçlü Wall Street kapanışlarını takip ediyor. Çarşamba günü S&P 500 yüzde 0,41, Nasdaq 100 yüzde 0,63 yükselişle günü tamamladı.

ABD vadeli endeksleri bu sabah artıda.

Morgan Stanley ABD Hisseleri Baş Stratejisti Mike Wilson’a göre S&P bilanço sezonu, piyasalardaki enflasyon kaygılarının etkisini gidermede fazla katkı sağlayamayacak.

Teknoloji hisseleri öncülüğünde yüzde 10-yüzde 20 düzeltme bekleyen Wilson, “Bize göre kar tahminleri fazla yüksek” dedi.

JPMorgan CIO’su Bob Michele de enflasyon endişelerinin Fed’i faiz artırımı konusunda aceleci davranmaya yöneltmesinden korktuğunu belirtti.

Yatırımcılar bir yandan Cuma günü ABD’de açıklanacak Eylül istihdam verilerini beklerken; enflasyon kaygılarının sürmesiyle tahvil fiyatlarında düşüş, getirilerde artış sürüyor.

Haftaya yüzde 1,46’dan başlayan ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,54’e yükselmiş durumda. Bloomberg Dolar Endeksi iki günlük yükselişin ardından bu sabah yatay.

ABD'nin borç tavanında uzlaşı işaretleri

ABD hükümetinin borçlanma üst limitine ulaşmasına sayılı günler kala, kapanmayı önleyebilecek önemli bir gelişme yaşandı.

Borçlanma tavanının yükseltilmesi ya da askıya alınması konusunda bir süredir Demokratlar ile Cumhuriyetçiler arasında sağlanamayan uzlaşı, ABD Senatosu Azınlık Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell’ın teklifi ile kısmen de olsa ufukta gözükmeye başladı.

McConnell, ABD borç tavanının sadece yıl sonuna kadar askıya alınmasını teklif etti. McConnel’ın teklifinin ardından Demokratlar da borç limitinin 2022’ye kadar askıya alınmasını öngören yasa tasarısına ilişkin çarşamba günü yapılması planlanan oylamayı erteledi.

Demokratlar, McConnell’ın teklifine sıcak baktıklarına işaret eden açıklamalar yaparken, yeni bir oylamanın bugün yapılması mümkün görünüyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Kongre’nin 18 Ekim’e kadar borç limitini yükseltmek veya askıya almak için harekete geçmemesi halinde Hazine’nin nakdinin tükeneceğini açıklamıştı. Goldman Sachs, uzlaşının temerrüt riskini sadece yıl sonuna ertelediği, ancak “hiç yoktan iyi olduğu” değerlendirmesini yaptı.