Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Asya Pasifik hisseleri Çin’de olumsuz Kovid-19 haber akışıyla haftaya ekside başlıyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bir haftanın en düşüğüne gerilerken bir ara yüzde 3 üzerinde düşen Hong Kong Hang Seng sabah saatlerinde Asya Pasifik içinde en sert kaybı yaşayan büyük Borsa oldu.

Güney Kore’de teknoloji ve batarya sektörü şirketlerine gelen kar satışlarıyla Kospi yüzde 1 kayıp yaşıyor. ABD vadelileri de ekside bir açılışa işaret ediyor.

Dolar haftaya güçlü başlıyor. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,2 yükselişle 1.286 seviyesinde. Gelişen ülke para birimleri de dolar karşısında çoğunlukla değer kaybediyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi dört baz puan düşerek yüzde 3,79’dan işlem görüyor. ABD ham petrolü Çin’de Kovid tedbirleri endişeleriyle yüzde 1 düşüşle 80 doların altında.

Spot altın da yüzde 0,4 gerileyerek ons başına 1.744 dolardan alıcı buluyor.

Çin'de 6 ay sonra ilk Kovid ölümleri tedirgin etti

Çin’de altı 6 sonra ilk kez görülen Kovid kaynaklı ölümlerin ardından “Sıfır Kovid” politikasında sıkılaşma beklentisi artıyor.

Resmi yayın organı Beijing Daily’nin verdiği bilgiye göre 11 Kasım’da Kovid-19 semptomu gösteren 87 yaşındaki Pekinli bir hasta cumartesi günü hayatını kaybetti.

Çin’in Sıfır Kovid politikasını terk etmek için bir test şehri olacağı speküle edilen 11 milyon nüfuslu Shijiazhuang şehri de Kovid-19 vaka sayısının katlanması üzerine yeniden karantina altına alındı.

Standard Chartered Bank’tan Steve Brice yeni vaka sayısının otoriteler için zorluk yarattığını belirtirken “Son dönemde tedbirlerin gevşetilmesi üzerine Çin piyasalarında güçlü bir ralli gördük. Yatırımcılar önce vaka artışına karşı alınacak tedbirleri görmek isteyecektir” yorumunu yaptı.

Çin Merkez Bankası bu gelişmeler gölgesinde kredi faizleri için gösterge olan bir yıl vadeli kredi prim oranını yüzde 3,65’te sabit tuttu. Banka ayrıca 9 Kasım’dan bu yana ilk kez ters repo işlemiyle piyasadan likidite çekti.