Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Küresel Borsalar ABD enflasyon verileri öncesinde düşüyor.

Çarşamba günü Wall Street endeksleri teknoloji hisseleri öncülüğünde gerilemişti. S&P 500 yüzde 0,70, Nasdaq 100 yüzde 1,12 düşüş kaydetti. ABD vadeli endeksleri ilk işlemlerde artıda.

Asya’da Japon Nikkei 225 pozitif ayrışırken, Çin CSI 300 ve Hong Kong Hang Seng ekside.

ABD 2 yıllık tahvil getirisi veriler öncesinde yüzde 4,81 seviyesinde. 10 yıllık ABD tahvillerinin getirisi de dün itibarıyla gerilediği yüzde 4 sınırında.

Bloomberg Dolar Endeksi 1.231 seviyesinde, hafif artıda.

ABD'de yıllık enflasyonda artış bekleniyor

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi ABD'de tüketici fiyat endeksinin bir önceki aya göre yüzde 0,2, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 3,3 oranında arttığı yönünde.

Gıda ve enerji hariç çekirdek TÜFE’de ise aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 4,7 yükseliş açıklanacağı tahmin ediliyor.

Çekirdek enflasyon Haziran ayında yüzde 4,8 oranında açıklanmıştı.

Bloomberg Economics ABD Başekonomisti Anna Wong, “Temmuz verisi ABD ekonomisini vuran bir dezenflasyon dalgasını gösterecek. Çekirdek TÜFE’de son dönemde görülen ılımlılaşmanın, daha çok faize duyarlı harcama kategorilerindeki talebi baskılayan geçmişteki Fed faiz artırımları ile birlikte kötüleşen ekonomik görünümden kaynaklandığına inanıyoruz” dedi.

Bununla birlikte ABD’de tüketici enflasyonunun ağustos ayında yükselen petrol fiyatlarının etkisiyle keskin şekilde yükselmesini bekleyen Wong, “Yine de enflasyon beklentileri önemli ölçüde yükselmedikçe, politika yapıcıların büyüme yavaşlarken hız kesmeye devam etmesi gereken çekirdek veriye odaklanmaya devam etmesini bekliyoruz. Bu nedenle Bloomberg Economics, Fed’in bu yıl faiz artırımlarını muhtemelen bitirdiğine ve yakın vadeli petrol fiyatı artışına bakacağına inanıyor” dedi.