Advertisement

Kritik ABD enflasyon verisi öncesinde Çin’de iki gayrimenkul şirketinin dolar tahvillerinde temerrüde düşmesi, Omikron varyantının Deltadan 4,2 kat daha hızlı yayıldığına yönelik bir çalışma gibi gelişmeler küresel Borsaların haftanın son işlem gününde satıcılı bir seyir izlemesine neden oluyor.

Hafta içinde aralıksız üç gün yükselen ABD endeksleri Perşembe günü tüketici ağırlıklı ve gayrimenkul sektörü öncülüğünde düşüş kaydetti. Dow Jones yatay kapanırken, S&P 500 yüzde 0,72, Nasdaq 100 yüzde 1,49 geriledi. Bu sabah vadeli endeksler hafif artıda.

Asya ise dünkü ABD kapanışlarını takip ederek düşüyor. Gözler özellikle de dolar tahvillerinde resmi olarak temerrüde düşen China Evergrande Group ve Kaisa Group Holdings Ltd.’ye çevrilmiş durumda. Evergrande hisseleri yüzde 2 civarında düşerken, Hong Kong’da işlem gören Kaisa hisselerinin işlemleri askıya alınmıştı.

Dolar yatay seyrederken, ABD ham petrolün varili 70 doların altına geriledi.

Dikkatler ABD enflasyon verisinde

ABD kasım ayı tüketici enflasyonu verileri bugün 16:30’da açıklanacak.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi TÜFE’de aylık yüzde 0,7, yıllık yüzde 6,8 artış açıklanması yönünde.

Yıllık enflasyonda beklentinin gerçekleşmesi halinde, ABD enflasyonu eski Başkan Ronald Reagan’ın ilk döneminden yani 1980’lerin başından bu yana en yüksek seviyesine çıkmış olacak.

Verinin açıklanmasından önce dün gece açıklamalarda bulunan Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Brian Deese, kasım verilerinin son dönemde enerji maliyetlerinde ve emtiada yaşanan düşüşleri yansıtmayacağını söyledi ve bu etkilerin daha sonraki verilerde görüleceğine işaret etti. Verinin geriye dönük olduğuna değinen Deese, benzin ve doğal gaz fiyatlarında yaşanan düşüşlerin yanı sıra taşıma masrafları ile emtia fiyatlarındaki düşüşün bugünkü veride hesaba katılmayacağını belirtti. Enflasyonun Amerikan halehalkının cüzdanlarını etkilediğini belirten Deese, uzmanların ortak görüşünün fiyat artışlarının 2022’de ılımlı hale geleceği yönünde olduğunu kaydetti.

Öte yandan dün açıklanan verilere göre ABD’de geçen hafta işsizlik maaşına başvuranların sayısı 52 yılın en düşük seviyesine geriledi. Başvurular 43 bin düşüşle mevsimden arındırlmış olarak 184 bine indi. Bu rakam 220 bin seviyesindeki beklentinin de altında kaldı.

Enflasyon verisinin ardından yatırımcılar gözlerini gelecek haftaki Fed toplantısına çevirecek. Aralarında Ellen Zentner’in de olduğu Morgan Stanley ekonomist ve stratejistleri, büyümenin sağlam olduğu, istihdam piyasası koşullarının güçlenmeye devam ettiği bir ortamda Fed Başkanı Jerome Powell dahil çok sayıda merkez bankası yetkilisinin yükselen enflasyondan duyulan rahatsızlık nedeniyle daha şahin bir politika duruşu benimsemeye başladığına işaret ettiler. Kurumun dünkü raporunda, “Fed beklentimizi güncelliyoruz ve Federal Açık Piyasa Komitesi’nin faizleri, bir önceki tahminimizden iki çeyrek öne çekerek, Eylül 2022’de artırmaya başlayacağını öngörüyoruz” denildi.

Brezilya’da enflasyon Kasım ayında beklentilerin altında kalmasına rağmen 18 yılın zirvesine tırmandı. Tüketici fiyatları Kasım’da bir önceki yıla göre yüzde 10,74 artarken Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yüzde 10,9’luk bir artış yönündeydi.

Brezilya Merkez Bankası'nın politika yapıcıları Mart ayından bu yana borçlanma faizini 725 baz puan artırarak büyük ekonomiler arasında en fazla artırım yapan ülke oldu.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, para politikasında önemli ölçüde sıkılaşmanın devam etmesinin uygun görüldüğü belirtti. Merkez Bankası, enflasyon projeksiyonlarındaki artış ve uzun vadede piyasaya yönelik artan risklere yönelik öngörüsünün de altını çizdi.

Bitcoin, yıl sonuna yaklaşırken yıl ortalamasına yakın bir seyir izliyor. 2021’e 28 bin dolar civarında başlayan kripto para Kasım’da 69 bin dolara ulaşarak tüm zamanların zirvesini gördükten sonra kademeli bir şekilde gerilemişti.

Bitcoin’in 2021 ortalaması 10 aralık cuma sabah 47 bin 272 dolar seviyesinde bulunurken, kripto para aynı saatlerde 48 bin 300 dolar civarında işlem görüyor.

En büyük piyasa değerine sahip olan Bitcoin teknik olarak da geçen hafta 100 günlük hareketli ortalamasını aşağı yönlü kırdıktan sonra 46 bin 566 dolar olan 200 günlük hareketli ortalamasına yakın bir seyir izliyor.

Bitcoin yatırımcıları ise kripto paralar için döngünün tamamlanıp tamamlanmadığını yakından takip ediyor.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya ise Bitcoin için uzun dönem boğa senaryosunun hala devam ettiğini fakat kısa vadede tüm göstergelerin ayı piyasasına işaret ettiğini belirtti. “Bitcoin’in güçlenen doların üstesinden gelmesi lazım” diyen Moya, Omikron’un riskli varlıklar üzerinde yarattığı risklerin de yükselişi baskıladığını söyledi.

Peru Merkez Bankası, enflasyonun hedef üst sınırına ulaşması ve ekonominin hızlı bir şekilde büyümesiyle faiz oranlarını art arda beşinci ayda da artırma kararı aldı. Politika faizini yüzde 2,5’e çıkaran banka, böylece salgın sonrasında uygulanan bütün faiz indirimlerini geri almış oldu.

Latin Amerika’daki diğer bankalar da enflasyon baskısı ve ekonomik toparlanmanın devam etmesiyle faiz artırımlarını sürdürüyor. Brezilya bu hafta 150 baz puanlık bir faiz artırımı gerçekleştirirken daha fazla artırımın yolda olduğunun mesajını verdi.

Brezilya Merkez Bankası'nın politika yapıcıları Mart ayından bu yana borçlanma faizini 725 baz puan artırarak büyük ekonomiler arasında en fazla artırım yapan ülke oldu.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, para politikasında önemli ölçüde sıkılaşmanın devam etmesinin uygun görüldüğü belirtti. Merkez Bankası, enflasyon projeksiyonlarındaki artış ve uzun vadede piyasaya yönelik artan risklere yönelik öngörüsünün de altını çizdi.

Altın, ABD enflasyon verisi öncesinde hafta boyunca inişli çıkışlı bir seyir izlerken bu haftayı da kayıpla kapatması halinde 2019’dan bu yana en uzun haftalık kayıp serisini gerçekleştirmiş olacak. Gram altın ise küresel altın fiyatlarının dar bir fiyat aralığına sıkışmasıyla dolar/TL’deki seyri takip ediyor.

Altın yatırımcıları, ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırım patikasının nasıl şekilleneceğini daha iyi anlamak için bugün 16:30’da açıklanacak ABD tüketici enflasyonu verisine odaklandı. Altın, enflasyon artsa dahi merkez bankalarının yakın zamanda faiz artırmayacağına dair beklentilerle Kasım ayında yükselmişti.

Fed yetkilileri daha önce yaptıkları açıklamalarda para politikasındaki sıkılaşmanın hızı için enflasyondaki yükseliş ve istihdamdaki iyileşmeye odaklandıklarını belirtmişti. Altın yatırımcıları da Fed’in faizleri ne zaman artıracağını anlayabilmek için istihdam verilerini yakından takip ediyor.

Ons altın fiyatı

Hafta başından bu yana dar bir fiyat aralığında işlem gören ons altın, çarşamba günü 1.792 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra gerileyerek yeniden 1.780 dolar civarına indi. ABD enflasyon verisi öncesinde yatay bir seyir izleyen değerli metal, ABD enflasyon verisi öncesinde 1.779 dolar civarında bulunuyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın, dolar/TL’deki yükselişle geçen hafta 791 TL’ye ulaşarak rekor tazeledikten sonra hafif bir çekilme yaşasa da haftanın kalanında yükseliş eğilimi içerisindeydi. Yeni haftaya yatay bir seyirle başlayan gram altın, pazartesi günü dolar/TL’deki yükselişle rekor tazeleyerek 795 TL’yi gördükten sonra cuma günü 789 TL civarında bulunuyor.