Advertisement

Küresel piyasalarda hisse senetleri, kripto para birimlerindeki sert dalgalanma ve enflasyon endişeleri ile yeni haftaya karışık görünümle başladı.

Asya’da Japonya Borsaları sabah saatlerinde olumlu ayrıştı. Hong Kong Hang Seng ve Güney Kore Kospi'de ise negatif fiyatlamalar görüldü. ABD vadelileri ise yukarı yönlü bir açılışa işaret etti.

Bloomberg Dolar Endeksi yatay seyrederken gelişmekte olan ülke para birimlerinde de dolara karşı ılımlı hareketler söz konusu.

Petrol fiyatları ABD’den ekonomik toparlanma sinyalleri gelmesi ve İran nükleer anlaşmasının ufukta gözükmesiyle yükselişe geçti. ABD ham petrol temmuz kontratında varil fiyatı yüzde 1'e yakın yükseliş gösterdi. Brent ise aynı oranda artışla 67 dolar seviyesinde.

Kriptoda dalgalanma devam ediyor

Küresel piyasalarda kripto para piyasasında yaşanan gelişmeler de gündemdeki yerini korudu. Kripto para birimlerinde baş döndüren dalgalanma haftasonu da devam etti. Cumartesi günü Tesla CEO’su Elon Musk’ın tweetiyle yüzde 8’e kadar değer kazanan Bitcoin pazartesi günü yüzde 13 gerileyerek 33 bin dolara düştü ve 200 günlük hareketli ortalamasının altında kaldı. Diğer gözde kripto para birimleri Ethereum ve Dogecoin de Bitcoin hareketlerini takip ederken kripto para birimleri hafta başında Pazar günkü kayıplarının bir kısmını telafi etti.

Kripto para birimlerindeki sert dalgalanma Tesla’nın artık ödemelerde Bitcoin kabul etmeyeceğini açıklamasıyla başlamış, birçok kripto para madencisinin bulunduğu Çin’de Merkez Bankası’nın finansal kuruluşlara kripto para birimleri aracılığıyla ödeme kabul etmemesi kuralı getirmesiyle hızlanmıştı. Aralarında Nikolaos Panigirtzoglou’nun da bulunduğu JPMorgan analistleri Bitcoin satış dalgasının sona erdiğini söylemek için henüz erken olduğu görüşünde.

Goldman Sachs analistleri ise geniş kapsamlı kripto para birimi raporunda sert dalgalanmaların kurumsal yatırımcıları ürküttüğü görüşüne yer verdi.

ABD eski Hazine bakanı Lawrence Summers ise kripto paraların dijital altın benzeri bir varlık olarak küresel piyasaların bir parçası olmaya devam edeceğini belirtti.