Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Küresel piyasaların gündeminde Çin’de açıklanan teşvik adımları ve ABD’de açıklanacak istihdam verileri var.

Hong Kong’da piyasalar son 5 yılın en güçlü fırtınası nedeniyle işleme kapalı. Çin’de açıklanan teşvikler sonrası Çin CSI 300 artıda.

Çin yuanı, zorunlu karşılık oranı indiriminin ardından ilk aşamada elde ettiği kazançların bir kısmını geri verdi. ABD ve Avrupa vadeli endeksleri artıda.

Petrol fiyatları Rusya’nın ihracat kısıtlarını sürdürebileceği sinyalini vermesi ve ABD’de stokların azalmaya devam etmesi sonrası nisandan bu yana en güçlü haftalık yükselişini kaydetme yolunda ilerliyor.

Bloomberg Dolar Endeksi Perşembe günü yüzde 0,31 yükseldikten sonra yatay seyrediyor.

ABD verisinde Taylor Swift etkisi

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin ABD'de tarım dışı istihdama yönelik medyan beklentisi Temmuz'da 187 bin kişi artan tarım dışı istihdamın geçen ay 170 bin kişi arttığı yönünde. İşsizlik oranının yüzde 3,5 seviyesinde kaldığı tahmin ediliyor. Ortalama saatlik ücretlerde aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,3 artış açıklanması bekleniyor.

Bloomberg ABD Başekonomisti Anna Wong, ABD istihdam piyasasının ağustos ayında soğuduğu görüşünde. Wong, “Yellow Corp.’un iflası ve Hollywood yazarlarının grevi işe alımlarda baskı yaratıyor ancak bunların tarım dışı istihdam üzerindeki etkisi, kısmen Taylor Swift’in konser turunun da etkisiyle eğlence ve otelcilik çalışanlarına yönelik talebin artması nedeniyle bir miktar sınırlanabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Wong, “United Auto Workers’te olası bir grev ve sonbaharda istihdam artışını negatife çevirecek olası bir hükümet kapanmasıyla birlikte işgücü piyasasındaki çatlakların önümüzdeki aylarda genişleyeceğini düşünüyoruz” dedi.