Advertisement

Tahvil getirileri ve salgındaki gelişmelere yönelik haber akışı arasında dalgalanan küresel piyasalar hafta ortasında pozitif fiyatlamalara sahne oluyor.

Ekonominin pandemiden toparlanma hızına odaklanan yatırımcılar bugün daha iyimser pozisyonlar alıyor. ABD vadelileri ve Asya hisseleri artarken tahvillerde satışlar görülüyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,40 seviyesinde.

Salı gününü yüzde 0,8 düşüşle kapatan S&P 500’de vadeliler açılış için pozitif sinyaller verdi. Avustralya S&P/ASX 200, ülkedeki yüzde 3,1’lik güçlü büyüme verisi ile birlikte yüzde 1'e yakın artış göstererek Asya Pasifik bölgesinde pozitif ayrıştı. Güney Kore Kospi endeksi de primli seyrederken Japon Topix endeksi yatay. Bloomberg Dolar Endeksi 1.131 seviyesinde yatay seyrediyor.

Petrolde gözler OPEC+ kararında

Bu hafta Perşembe günü toplanacak OPEC+ üyelerinin petrol arz kesintisinde yumuşamaya gidilmesi konusunda anlaşmaya varmasına kesin gözle bakılıyor.

Bloomberg'in haberine göre petrol üreticisi ülkeler arasında arzın bir miktar artırılmasının piyasaya sorun yaratmayacağı görüşü hakim durumda. Suudi Arabistan arz artışına temkinli yaklaşsa da Bloomberg'e konuşan kaynaklara göre başta Rusya olmak üzere tüm taraflar üretimi artırmaya hazır. Perşembe günkü toplantıda günlük 1,5 milyon varile kadar artışın masada olması bekleniyor.

OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo salı günü teknik danışmanlar grubu toplantısının açılışında “Hem küresel ekonomik görünüm hem de petrol piyasası dinamikleri iyileşmeyi gösteriyor” dedi. Kartelin tarihindeki en yüksek petrol kesintileri koronavirüs salgınında çakılan fiyatları yeniden 60 dolar üzerine taşımada ana faktör olmuştu. OPEC+ toplantısı öncesi WTI ve Brent petrol vadeli fiyatlarındaki düşüş serisi ise son buldu.