Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Yeni yılın ilk işlem gününde ABD tarafında daha pozitif bir başlangıç görülürken, Avrupa ve bazı Asya Borsalarında gerileme dikkat çekti.

S&P 500 ve Nasdaq vadelileri yükseliş kaydederken, Euro Stoxx 50 vadelileri de negatif sınırlı bir fiyatlama gösterdi.

Güney Kore Kospi endeksi ve Tayvan Taiex endeksi yükselirken Hong Kong Hang Seng endeksinde düşüş izlendi.

Yılın son gününde olumlu kapanış

Wall Street endeksleri 2021 yılını en iyimser tahminlerin de üzerinde artışlarla tamamladı. S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri cuma günü her ne kadar düşük hacimde sınırlı düşüşlerle kapansa da yılın tamamında yaklaşık yüzde 27 yükseliş kaydetti. S&P 500 hafta ortasında gerçekleştirdiği 70. rekor kapanışın 30 puan altında 4 bin 766 seviyesinden yılı tamamladı.

Ocak ayında gerçekleştirilen bir ankette S&P 500’ün kapanışı için en yüksek tahmin 4.400 iken 22 tahminin ortalaması 4.074 seviyesindeydi.

Deutsche Bank Kıdemli ABD Ekonomisti Brett Ryan ABD ekonomisinin pandemi kaynaklı zorluklara karşı dirençli olduğunu ispatladığını, Omikron ve mali politika belirsizliğinin risk oluşturması halinde dahi trendin üzerinde büyümeye devam edeceğini öngördü.

Cuma günü birçok G-10 para birimi karşısında değer kaybeden dolar, bu sabah 07:27’de hafif artıda. Bloomberg Dolar Endeksi 2021 yılını yüzde 5’e yakın yükselişle tamamlarken, 10 yıllık ABD tahvilinin bileşik getirisi yıl boyunca 60 baz puana yakın yükseliş kaydetti.

Bugün Hong Kong piyasaları açık ancak İngiltere, Japonya, Çin ve Avustralya piyasaları işleme kapalı olacak.

Altın fiyatları yatırımcıların 2022’deki ekonomik görünüme odaklanmasıyla yeni yıla son 6 haftanın en yüksek seviyesinde girdi. Gram altın ise küresel altın fiyatları ve dolar/TL’deki yükselişle 800 TL’ye yakın bir seviyede bulunuyor.

Güvenli liman altın merkez bankalarının salgın dönemi parasal teşviklerini azaltmaya başlamasıyla 2021’i son 6 senedeki en kötü performanslarından biriyle kapattı. En son 2015’te yılı yüzde 10 civarında düşüşle kapatan değerli metal, yatırımcısına 2021’de yüzde 3,64 kaybettirdi.

Altının 2022’de nasıl performans göstereceğine dair görüş ayrılıkları ise sürüyor. Evy Hambro analistleri reel faizler, doların performansı ve güvenli varlıklara talebin artmasıyla altın fiyatlarının tırmanmasını bekliyor. JP Morgan ise küresel ekonomik toparlanmanın devam etmesiyle altının daha da baskılanacağını düşünüyor.

Ons altın fiyatı

Ons altın, yılın son iki gününde kademeli bir şekilde yükseldikten sonra 2021’i 1.829 dolar ile 6 haftanın zirvesinde kapattı. Yeni yıla hafif bir gerileme ile başlayan ons altın, pazartesi sabah saatlerinde 1.825 dolar civarında işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Geçen haftaya 638 TL’den başlayan gram altın, dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki yükselişle haftayı 783 TL civarında kapatmıştı. Haftaya yatay bir seyirle başlayan gram altın, pazartesi sabah saatlerinde 787 TL civarında bulunuyor.

Gerçekleşme ihtimali düşük kuyruk risklerini hedge etmenin maliyeti 2021’de rekor seviyeye tırmandı. Kuyruk risklerine karşı koruma sağlamanın maliyetini ölçen CBOE Çarpıklık Endeksi 2021 yılında ortalama 145,9 seviyesine ulaştı. En son 2017 yılında ortalama 134,8 seviyesine kadar ulaşan endeks 1990’dan beri en yüksek seviyeyi gördü.

CBOE yetkililerinin paylaştığı bir nota göre, endeksin ulaştığı en yüksek değer 2021’de 170,6 olurken bu seviyelere ulaşılması hedge için kullanılmak üzere S&P 500 opsiyonlarına olan ilginin arttığına işaret ediyor.

Yurtiçinde tüm dikkatler Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıklayacağı Aralık ayına ilişkin enflasyon verilerine çevrildi.

Öncü verileri analiz eden piyasa uzmanları enflasyonun 19 yılın zirvesine çıkacağını öngördü.

Bloomberg HT Araştırma Birimi tarafından 22 kurumun katılımıyla hazırlanan ankette Aralık ayı için yıllık enflasyon beklentisi yüzde 29,59 olarak kaydedildi.

Enflasyonun bu seviyeyi görmesi durumunda Türkiye'de yıllık enflasyon Kasım 2002'den bu yana en yüksek seviyeye çıkmış olacak.

Ankette yıllık enflasyona ilişkin en yüksek beklenti yüzde 37,3 olurken, en düşük beklenti ise yüzde 24 olarak gerçekleşti.

Ankette aylık enflasyon beklentisi ise yüzde 8,1 oldu. Aylık enflasyona ilişkin en yüksek beklenti yüzde 14,6 seviyesinde belirlenirken, en düşük beklenti ise yüzde 3,5 olarak kaydedildi.

Öncü göstergeler de hızlı artışa işaret etti

Kasım ayında Türkiye'de yıllık enflasyon yüzde 21,31 ile 3 yılın zirvesine çıkmıştı. Aralık ayına ilişkin öncü göstergeler de enflasyonda yüksek seviyelerin korunduğuna işaret etti.

Türk-İş'in Aralık ayı Açlık ve Yoksulluk Araştırması'na göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 25,75 ile rekor oranda artış kaydetti.

Gıda enflasyonunda yıllık oran ise yüzde 54,96 oldu.

Türk-İş'in araştırmasına göre süt, yoğurt, peynir grubunda; başta süt olmak üzere bütün markaların ürün çeşitlerinde yüksek oranda artış gerçekleşti. Sütte bir aylık artış yüzde 35,3 olarak hesaplandı. Bu ürün grubundan kaynaklanan fiyat artışlarının aile bütçesine getirdiği aylık ek yük 135 TL oldu.

Türk-İş ile birlikte öncü göstergelerden biri olarak kabul edilen İTO verileri de yükselişe işaret etmişti.

Hafta sonunda açıklanan İstanbul Ticaret Odası’nın Ücretliler Geçinme Endeksi aralık ayında yüzde 9,65 oranında aylık, yüzde 34,18 yıllık artış kaydetti.