Advertisement

Yurt dışında Borsalar tarafında negatif bir görünüm var.

ABD’de hisse ve endeks opsiyonları ile endeks vadelilerinin aynı günde vadelerinin dolduğu ve mart, haziran, eylül ve aralık aylarının üçüncü cuma günlerine denk gelen “triple witching” günü olan cuma, S&P 500 ve Dow Jones endeksleri yüzde 1’in üzerinde düşerken, Nasdaq 100 yüzde 0,4 gerilemişti. Beklendiği üzere oynaklığın “triple witching” nedeniyle yüksek olduğu gözlenmişti. Endekslerdeki haftalık kayıplar da yüzde 2’ye yakın gerçekleşmişti.

Omikron varyantının yeni kısıtlama kararlarına yol açabileceği endişesi ile ABD’li Senatör Manchin’in Biden’ın paketine destek vermemesi ve Goldman’ın büyüme tahminlerini düşürmesinin ardından Wall Street endeksleri bu sabah vadeli işlemlerde ekside.

Bloomberg Dolar Endeksi, Fed Guvernörü Christopher Waller’ın varlık alımlarının planlanandan önce sonlandırılması ile faizlerin mart ayı itibarıyla artırılabileceğini söylemesinin ardından cuma gününü yüzde 0,50 yükselişle tamamlamıştı. Endeks bu sabah yatay.

Tatil haftasında sert hareketler bekleniyor

Waller’ın açıklamalarıyla getiri eğrisi de yataylaştı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi de geçen haftanın tamamında 8 baz puan düşerek yüzde 1,40’tan kapandıktan sonra bu sabah yüzde 1,36’lara inmiş durumda. Bu hafta ABD tahvil piyasası Noel tatili nedeniyle perşembe günü New York saati ile 14:00’e kadar işlem görecek, cuma günü de kapalı olacak.

BMO Capital Markets stratejistleri Ian Lyngen ve Benjamin Jeffery de tatil nedeniyle kısa olacak haftada hacim ve bilanço kısıtlamaları nedeniyle sert hareketler görülebileceğini düşünüyor.

Öte yandan Asya’da endeksler de satıcılı: Japon Nikkei yüzde 2, Hong Kong Hang Seng yüzde 1,44, Çin CSI 300 yüzde 0,98 aşağıda. Çin’de bankalar bir yıllık gösterge kredi faiz oranlarını (loan prime rate) 20 ay sonra ilk kez düşürürken, ülkedeki gevşeme politikaları ABD’deki şahinleşmeden ayrışmaya devam etti.