Advertisement

Küresel hisse senedi endeksleri ile tahviller Fed Başkanı Powell’ın şahin açıklamaları sonrası düştü. ABD’de S&P 500 endeksi dün yüzde 1,48 gerilerken, Nasdaq 100 günü yüzde 2’ye yakın
kayıpla tamamladı.

Bu sabah Wall Street endeksleri vadeli işlemlerde yüzde 0,4’e yakın geriliyor.

Dün yüzde 0,72 yükselen MSCI Asya Pasifik Endeksi de Japonya ve Hong Kong hisseleri öncülüğünde ekside.

Çin Merkez Bankası’nın açıklamaları, Şangay’da üretimin devam ettiği yönündeki ifadeler
ve özellikle de Çin sermaye piyasası kurumunun hisse alım çağrısı sonrası CSI 300 ise pozitif bölgede tutunmaya çalışıyor.

Fed’in aralıksız üç 50 baz puanlık faiz artışı ile 1982’den bu yana en agresif sıkılaştırmasını
yapabileceği beklentisi kısa vadeli tahvil getirilerini tırmandırdı. Bir ara 15 baz puana yakın yükselen 2 yıllık ABD tahvil getirisi son durumda 11 baz puan artışla yüzde 2,6822
seviyesinde. ABD 3 yıllık tahvil getirisi 10 baz puan, 5 yıllık getiri 11 baz puan yükseldi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 8 baz puan artışla yüzde 2,91 seviyesine çıktı.

Bazı vadelerde getiri eğrileri bir kez daha terse döndü. Bu durum genellikle ekonomik
yavaşlama sinyali olarak değerlendiriliyor. Avustralya ve Yeni Zelanda’da da tahviller değer kaybetti. Powell’ın şahin açıklamaları sonrası Bloomberg Dolar Endeksi üçüncü haftalık yükselişine ilerliyor.

Powell'dan 50 baz puan sinyali

Fed Başkanı Jerome Powell önden yüklemeli sıkılaştırma adımlarının gerekliliğine işaret ederek 50 baz puanlık faiz artırımlarının önünü açarken, istihdam piyasasının da aşırı ısınmış durumda olduğu değerlendirmesini yaptı.

Perşembe günü IMF’nin ev sahipliği yaptığı bir panelde konuşan Powell, “50 baz puanlık bir faiz artırımının mayıs toplantısında masada olacağını söyleyebilirim” dedi.

ABD Merkez Bankası Başkanı çalışan talebi için “sürdürülemez şekilde sıcak” ifadelerini
kullandı. Geçen ay gerçekleştirilen Fed toplantısının tutanaklarına işaret eden Powell, haziran ayında da 50 baz puanlık bir artırım ihtimalini güçlendiren ifadeler kullandı.

Powell’ın açıklamalarının ardından yatırımcılar vadeli piyasalarda mayıs, haziran ve hatta temmuz ayında olası bir 50 baz puanlık faiz artırımı ihtimalini fiyatlıyorlar. Bank of America Securities Küresel Ekonomi Direktörü Ethan Harris, Powell’ın açıklamaları sonrası yaptığı değerlendirmede, “Para politikasını sıkılaştırma bölgesine getirmeleri ve muhtemelen işsizlik oranını biraz artırmaları gerekiyor” dedi.