Advertisement

Fed’in sıkılaşma sinyaliyle birlikte Salı günü hisse senetleri piyasalarında dalgalanmanın boyutunu büyütürken bu sabah toparlanma çabası göze çarpıyor.

Powell’ın açıklamaları salı günü Amerikan hisselerinde sert düşüşe yol açarken volatiliteyi ölçen VIX endeksi 27,19 ile cuma günkü Omikron paniğinde görülen seviyelere yaklaştı.

S&P 500 yüzde 1,9, Nasdaq 100 ise yüzde 1,6 düşüş kaydetti. Vadeli piyasada S&P 500 yüzde 0,7, Nasdaq 100 ise yüzde 1,1 ile toparlanıyor.

Asya hisselerinde üç günlük satış dalgası bugün son buluyor. MSCI Asya Pasifik yüzde 1 yukarıda. Hong Kong Hang Seng, teknoloji hisselerindeki toparlanma ile yükseliyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi dört baz puan yükseliş ile yüzde 1,49’a çıktı. 5 yıl ve 30 yıl vadeli ABD tahvil getirileri arasındaki fark ise marttan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

‘Geçici Enflasyon’ Söylemine Son

Fed Başkanı Jerome Powell aylar süren “geçici enflasyon” söylemine salı günkü ABD Senatosu sunumunda son verdi.

Daha hızlı varlık alım azaltımına açık olduğunu belirten Powell enflasyon için yapılan “geçici” tanımlaması hakkında “Bu tanımlamaya son vermek ve ne anlatmak istediğimizi daha net açıklamak için iyi bir zaman” değerlendirmesini yaptı. Powell omikron varyantının ekonomik görünüme aşağı yönlü risk oluşturabileceğini söyledi.

Powell’ın “geçici enflasyon” söylemini terk etmesini yorumlayan Fitch Ratings Başekonomisti Brian Coulton “Fed, gelecek yılın tamamlanması öncesinde gerekli gördüklerinde faiz artırmak için kendisine alan yaratıyor” dedi.

Powell’ın açıklamaları sonrası para piyasalarında Fed faiz artışı ihtimallerini yükselten fiyatlamalar gerçekleşti. Para piyasaları en erken mayıs ayında gerçekleşecek faiz artışını yüzde 50 ihtimalle fiyatlarken 2022 sonuna kadar 60 baz puan civarı faiz artışı fiyatlamalara giriyor. Faiz artış beklentileri, Powell konuşması öncesine göre artsa da geçtiğimiz hafta Omikron varyantı endişelerinin ortaya çıkmasından önceki fiyatlamaların gerisinde bulunuyor.

BionTech CEO'su Şahin'den iyimser açıklamalar

Yeni koronavirüs varyantı daha fazla ülkede tespit edilirken aşı ve ilaç firmalarından varyanta karşı etkinlik konusunda nispeten iyimser açıklamalar geliyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın bir numaralı sağlık danışmanı Anthony Fauci, salı günü itibarıyla 20 ülkede 226 omikron vakasına rastandığını duyurdu.

ABD Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol ve Koruma Dairesi omikron varyantı hakkında aktif bir şekilde kanıt topladığını açıklarken Washington Post’un haberine göre ABD, ülkeye seyahat edenlere daha sıkı test kuralları getirmeyi planlıyor. Avrupa Birliği yetkilileri de şimdiye kadar omikron vakalarının belirtisiz ya da ılımlı belirti ile geçtiğini aktardı.

Dow Jones’a konuşan BioNTech CEO’su Uğur Şahin’e göre mevcut aşı muhtemelen omikron varyantının ağır vakalarla sonuçlanmasını engelleyecek. Oxford Üniversitesi de AstraZeneca ile geliştirdiği aşıyı hızlı bir şekilde güncelleyeceklerini açıklarken şu ana kadar omikronun aşıdan kaçabildiğine dair bir kanıt bulamadıklarını dile getirdi. Merck & Co. yöneticileri ise antiviral ilaç molnupiravirin varyanta karşı büyük ihtimalle etkili olmasını beklediklerini vurguladı.

Dolar/TL Salı akşamı hızlı bir yükselişle 13,95’e kadar tırmanarak rekor tazeledikten sonra TCMB'nin doğrudan döviz müdahalesi ile 12,50'nin altını görüp yeniden 13 seviyesinin üzerine tırmandı.

TCMB'den yapılan açıklamada, "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir. " ifadeleri kullanıldı.

TCMB son olarak doğrudan döviz müdahalesini Ocak 2014'te 3,15 milyar dolarlık satışla yapmıştı.

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi 509 baz puan seviyesinde bulunurken 10 yıllık tahvil faizi yüzde 21,2 civarında seyrediyor. Doların en çok işlem gördüğü para birimlerine karşı değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi hafta başından bu yana yüzde 0,4 düşüş kaydederken 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi 6 baz puan civarında geriledi.

Hedge fonlar uzun dolar pozisyonlarını art arda dördüncü haftada da azalttı. Böylece Nisan'daki çıkışlardan sonra hedge fonların dolar pozisyonlarındaki en uzun çıkış serisi gerçekleşmiş oldu.

Emtia Vadeli İşlemler Takas Komisyonu’nun (CFTC) verilerine göre, hedge fonlar Ekim ayı sonundan beri uzun dolar pozisyonlarını üçte bir oranında düşürdüler. Yeni koronavirüs varyantının Fed’in faiz artırım takvimini erteleyebileceğine dair endişelerle fonların uzun dolar pozisyonlarını daha da azaltabileceği düşünülüyor.

Erdoğan: Seçime kadar faizin ciddi manada düştüğünü göreceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ortak canlı yayında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdiği konuşmasında, “Faizi şu anda düşürüyoruz, enflasyonun da inşallah düştüğünü hep birlikte göreceğiz.” dedi.

TRT yayınında konuşan Erdoğan “Biz inşallah seçim öncesine kadar ciddi manada bu faizin düştüğünü ve bu kuru tetikleyen faizin düşüşüyle kurda da olumlu bir iyileşmenin olduğunu göreceğiz. Buna enflasyon da dahil” ifadelerini kullandı.

Faizin zengini daha zengin fakiri daha fakir yaptığını ifade eden Erdoğan, yeni politikayla sıcak para çıkışıyla yükselen kur ve enflasyonun yeni faiz artışlarının getirdiği sarmala son verdiklerini belirtti. Erdoğan “Döviz manipülasyonlarıyla bizi zayıflatmak artık mümkün değildir.

Aslında zayıf değil, gayet iyi durumda ülkemiz artık bu kısır döngüyü kırma noktasına gelmiştir ve buradan geriye dönüş yoktur, biz buradan geriye dönmeyeceğiz” diye konuştu. Erdoğan 2021 büyümesinin ise yüzde 10’u bulacağını söyledi.