Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Faiz indirimlerinde piyasa fiyatlaması ve Fed projeksiyonunun eşleşmesinin ardından bu sabah hisse senetleri ve tahvil piyasaları sakin bir görünüm sergiliyor.

Salı gününü yüzde 0,2 yükselişle kapatan S&P 500’de vadeliler yatay seyrediyor. Asya Pasifik’te Çin rallisi sona ererken CSI 300 ve Hang Seng yüzde 0,3 değer kaybetti.

Tahvil ihalesi ve bir dizi şirket tahvil ihracı sonrası salı günü yükselen ABD tahvil getirileri bugün hafif geriliyor. Salı gününü iki baz puan yükselişle kapatan 10 yıllık ABD tahvil getirisi çarşamba bir baz puan düşüşle yüzde 4,293’ten işlem gördü.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 yükselişle 1.247 puan seviyesinde.

Fed fiyatlamaları üyelerin projeksiyonuyla eşleşti

Tahvil traderları artık Fed üyelerinin projeksiyonuyla paralel faiz indirim patikası bekliyor. Traderlar salı akşamı Fed’den faiz indirim beklentilerini bu yıl için 75 baz puana indirdi.

Fed kararlarına bağlı aralık ayı swap kontratı, yüzde 5,33 seviyesindeki efektif federal fonlama faizinden 75 baz puan aşağıda olan yüzde 4,58 faizini ima etti.

Mischler Financial Group Yönetici Direktörü Tony Farren “Aşırı faiz indirim beklentisi balonunun havası alındı. Piyasa artık daha adil bir şekilde fiyatlanıyor” yorumunu yaptı. Fed faiz beklentisi fiyatlaması olumlu geçen 42 milyar dolarlık, yedi yıl vadeli ABD Hazinesi tahvil ihalesine rağmen yükselen tahvil getirilerini takip etti.

Fed Başkanı Jerome Powell 6-7 Mart’ta ABD Kongresi’nde yarıyıl sunumunu gerçekleştirecek ve ardından 8 Mart’ta açıklanacak şubat tarım dışı istihdam verisi Fed’in sonraki adımlarına ilişkin daha net fikir verecek.